Znaki ograniczające tonaż na wjazdach do Bydgoszczy

W miasto Bydgoszcz wprowadzono ograniczenie dla pojazdów o masie przekraczającej 18 ton. Nowe znaki drogowe zakazujące takim środkom transportu wjazdu do miasta zostały zamontowane na głównych arteriach dojazdowych. Plan jest taki, aby ciężkie pojazdy były skierowane na ekspresową trasę S5, która służy jako obwodnica miasta. Wprowadzono jednak kilka wyjątków do tej zasady.

Decyzja o restrykcji przychodzi po poważnym incydencie drogowym, który miał miejsce w Bydgoszczy w poniedziałek, gdzie brało udział aż 11 pojazdów. W wyniku tego zdarzenia policja przeprowadza przesłuchania licznych świadków, a nagranie z rejestratora jednego z samochodów pokazuje, jak ciężarówka z dużą prędkością uderzyła w samochody czekające na światłach.

Przedstawiciele firmy, której należała zaangażowana w wypadek ciężarówka, potwierdzili informacje o tym, że kierowca doświadczył udaru mózgu. Obecnie nadal przebywa on pod opieką medyczną w szpitalu.

Kiedy dochodzi do kolizji z udziałem pojazdów ciężarowych, ich masa sprawia, że skala zniszczeń jest znaczna. W porównaniu z kolizją dwóch samochodów osobowych, siła uderzenia jest rozproszona, co powoduje deformację, ale nie tak drastyczną jak w przypadku uderzenia o większej masie, jakim jest pojazd ciężarowy.

Ograniczenie liczby ciężarówek w mieście może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Dlatego na drogach prowadzących do miasta umieszczono tablice informujące o zakazie wjazdu dla pojazdów tranzytowych o masie powyżej 18 ton. Możliwość wprowadzenia takich zmian umożliwiła oddana do użytku ponad dwa lata temu droga ekspresowa S5, która stała się obwodnicą miasta Bydgoszczy.

Wschodnia część miasta nie jest objęta obwodnicą, co skłoniło lokalne władze do wprowadzenia wyjątku od nowego zakazu.