Plac Wolności poddany rewitalizacji: Powstaje zbiornik retencyjny, prace wodociągowe dobiegają końca

Miasto jest świadkiem intensywnej transformacji placu Wolności. W miejscu tym trwają prace nad budową dużego zbiornika na deszczówkę. Równolegle, roboty wodociągowe prowadzone wzdłuż torowiska na ulicy Gdańskiej są już na etapie końcowym. Jeśli inspekcje po rewitalizacji przebiegną pomyślnie, można oczekiwać przywrócenia komunikacji tramwajowej już w czwartek, 17 sierpnia.

Zbiornik retencyjny, który jest realizowany przez miejskie wodociągi, zostanie wyposażony w system gromadzenia i zatrzymania deszczówki na jak najdłuższy czas. Ten ekologiczny projekt uwzględnia pojemność zbiornika wynoszącą prawie 1500 m3. Po przeprowadzeniu procesu oczyszczania, zebrane deszczówki będą służyły do nawadniania i pielęgnacji terenów zielonych, a także do zasilania fontanny Potop oraz dwóch stawów znajdujących się w Parku Kazimierza Wielkiego. W razie ewentualnego nadmiaru, zaplanowano możliwość odprowadzenia zbędnej wody do rzeki.

Trwające od kilku tygodni prace przy systemie wodociągowym na ulicy Gdańskiej są już bliskie zakończenia. Planowane są odbiory prac wykonanych na jezdni oraz torowisku przy placu Wolności we wtorek 16 sierpnia. Tego samego dnia przewiduje się przeprowadzenie testowych przejazdów tramwajowych. W przypadku ich pomyślnego wyniku, ruch tramwajowy na całej ulicy Gdańskiej zostanie wznowiony od czwartku 17 sierpnia.

Po przywróceniu normalnej działalności, linie tramwajowe numer 1,2,4,6 oraz 10 będą ponownie dostępne dla pasażerów. Natomiast funkcjonowanie zastępczych linii autobusowych zostanie zawieszone. Mimo tego, prace wodociągowe na placu Wolności dalej będą kontynuowane przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację.