Uroczyście rozpoczęto XIX Jarmark Cysterski w Koronowie

Po raz kolejny, już trzeci z rzędu, organizatorzy „Jarmarku Cysterskiego” w Koronowie zdecydowali się na jego przeprowadzenie na terenach dawniejszych ogrodów cysterskich, nieopodal bazyliki, a nie jak dotychczas – na polach Tuszyn. Lokalizacja ta jest wyjątkowa, bowiem aby do niej dotrzeć, goście muszą pokonać cały cysterski szlak.

Ta malownicza trasa rozpoczyna się od rynku Koronowa, prowadzi obok kamiennego obelisku – symbolu potęgi polskiego rycerstwa, które triumfowało nad Krzyżakami w bitwie pod Wilczem. Następnie szlak kieruje do bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle powiązana z historią opactwa cysterskiego w Koronowie.

Kolejna, już dziewiętnasta edycja „Jarmarku Cysterskiego”, odbyła się w pobliżu wspomnianej bazyliki od soboty 29 lipca. Ten uroczy kiermasz przyciągał różnych rzemieślników i handlarzy, którzy mieli możliwość prezentowania swoich towarów na specjalnie przygotowanych dla nich straganach. Dodatkowo namioty zostały rozbite przez rycerzy uczestniczących w jarmarku. Natomiast dzień później, 30 lipca, w bazylice odprawiona została msza święta o charakterze rycerskim.