Bydgoszcz kontratakuje: Nowe zasady na reklamy miejskie

Rok 1990 przyniósł ze sobą pojawienie się pierwszych banerów reklamowych na polskim rynku. Zyskały one błyskawicznie ogromną popularność, stając się z czasem jednak elementem przyczyniającym się do zanieczyszczenia wizualnego miast. Bydgoszcz jest jednym z tych miast, które zdecydowały się podjąć działania mające na celu ograniczenie tego problemu. Właśnie wprowadzono tam nowy regulamin dotyczący umieszczania reklam w przestrzeni publicznej.

Nowo przyjęte przez Bydgoszcz zasady uwzględniają wiele ograniczeń, które mają służyć ochronie porządku przestrzennego. Szczególnym zabezpieczeniem objęto tereny zielone.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, zaznacza, że miasto od dekady konsekwentnie wprowadza różne rozwiązania i narzędzia mające na celu poprawę jakości miejskiej przestrzeni. Wyjaśnia, że opracowano wytyczne dotyczące tworzenia reklam – te są dostępne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. Wiele nieatrakcyjnych reklam zostało już rozebranych. Miasto opracowało również uchwałę, która ma na celu ochronę parków kulturalnych przed chaosem reklamowym. Proces rewitalizacji obejmuje kolejne parki, place i ulice, a także dbałość o estetykę wielu elementów małej architektury.