Europejski Dzień Bez Samochodu: Zmieniajmy nawyki na korzyść środowiska

W ramach europejskich działań na rzecz ekologii, 22 września obchodzony jest jako Europejski Dzień Bez Samochodu. Ten dzień jest integralnym elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności. Wszystkie te inicjatywy mają na celu zwrócenie uwagi mieszkańców miast w całej Europie na znaczenie wybierania bardziej środowiskowo przyjaznych form transportu.

Zamiast korzystać z samochodów, ludzie są zniechęcani do poruszania się pieszo, jazdy na rowerze czy skorzystania z publicznych środków komunikacji. To wszystko po to, aby przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Na przykład w polskich miastach takich jak Bydgoszcz i Włocławek, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu, właściciele oraz współwłaściciele pojazdów osobowych mogą bezpłatnie podróżować miejskimi środkami transportu. Jedynym warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu oraz dokumentu tożsamości.

Jednak niektóre miasta idą o krok dalej. W Toruniu, Grudziądzu i Inowrocławiu komunikacja miejska jest całkowicie bezpłatna dla wszystkich pasażerów, niezależnie od tego, czy są właścicielami samochodów, czy nie. To znakomite działanie na rzecz popularyzacji ekologicznych środków transportu.