Nowy wiadukt w Bydgoszczy gotowy do użytku

Od 6 września, kierowcy mogą korzystać z nowo wybudowanego wiaduktu na ul. Armii Krajowej. Struktura, której konstrukcja jest łukowa, nie służy tylko do ruchu samochodowego – wyposażono ją także w chodnik i ścieżkę rowerową. Chociaż prace jeszcze trwają, dotyczą one głównie chodnika i nasypów. Wkrótce planowane jest również posadzenie ponad 200 nowych drzew.

Prace nad budową tego drogowego wiaduktu rozpoczęły się jeszcze w sierpniu 2022 r. Jednakże, z powodu wzmożonego transportu węgla w ubiegłym roku, projekty były chwilowo zawieszone. Mimo tego opóźnienia, nowa przeprawa została pomyślnie ukończona i teraz stanowi symetryczne zwierciadło swojego sąsiedniego obiektu po stronie wschodniej.

Ten nowy wiadukt, który przechodzi nad linią kolejową Bydgoszcz-Kutno oraz magistralą węglową, spełnia najwyższe standardy nośności. Mimo że zachowano dwa pasy ruchu, rezygnacja z pasa awaryjnego (który nie był używany na starym wiadukcie) pozwoliła na utworzenie chodnika i ścieżki rowerowej. Oprócz tego wykonano również nasypy i schody po obu stronach torów kolejowych. Zastosowane urządzenia dylatacyjne o fali kształtne na końcach przęseł pomagają tłumić hałas. Do pełni kompletu brakuje już tylko posadzenia zaplanowanych ponad 200 drzew.

Wiadukt ten jest drugim tego typu obiektem w tej lokalizacji – jego wschodni odpowiednik został wybudowany w latach 2019-2020.