Renowacja modernistycznego gmachu Galerii Miejskiej BWA

Zaprojektowany przez Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewę budynek Galerii Miejskiej BWA zlokalizowany przy ul. Gdańskiej 20 jest modernistyczną konstrukcją, której początki sięgają 1970 roku. Ten wyjątkowy gmach przeszedł niedawno gruntowny remont, w ramach którego zdemontowano jego charakterystyczną okładzinę z piaskowca.

Cała inwestycja, którą do tej pory pochłonęła suma przekraczająca 7 mln zł, jest dopiero na pierwszym etapie. Wyremontowany gmach Galerii Miejskiej BWA na ulicy Gdańskiej może teraz pochwalić się nową okładziną z piaskowca i dodatkowym ociepleniem.

Prace renowacyjne były kompleksowe i obejmowały szereg różnorodnych działań. W pierwszej kolejności dokonano całkowitego demontażu kamiennej okładziny, co wiązało się ze skuciem zaprawo-betonu. Następnie przystąpiono do rekonstrukcji zewnętrznej elewacji z piaskowca budynku wystawowego galerii. Nie zabrakło również wymiany stolarki okiennej na pierwszym i drugim piętrze budynku wystawowego. Dodatkowo, wykonano docieplenie dachu budynku administracyjnego oraz wymieniono instalację odgromową budynku wystawowego galerii. Zadbano również o ocieplenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic budynku administracyjnego.