Spacer z przewodnikiem po cmentarzach Bydgoszczy w okresie przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych

Tradycyjnie, dni poprzedzające święto 1 listopada są czasem intensywnych przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych. Jest to też idealny moment na nieco inny rodzaj aktywności – spacer po historycznych cmentarzach miasta Bydgoszczy, pod opieką doświadczonego przewodnika. Najbliższa taka wyprawa zaplanowana jest na sobotę, 21 października, i prowadzić będzie przez teren Cmentarza Starofarnego.

Cmentarze pełnią rolę ważnych depozytów pamięci społecznej, a jesienią ta prawda staje się szczególnie widoczna. Cmentarz Starofarny to najstarszy katolicki cmentarz w Bydgoszczy, zajmujący obszar 3,2 hektara. Na jego terenie znajduje się dziesięć prostokątnych kwater oddzielonych od siebie ziemią tworzącą alejki. Centralnym punktem tego miejsca jest dawna kaplica przedpogrzebowa z cmentarnym krzyżem, znajdująca się obok. Ogrodzenie cmentarza wzdłuż Kanału Bydgoskiego przeszło renowację w latach 80. XX wieku, podczas gdy ogrodzenie od strony ulicy Grunwaldzkiej zostało odnowione w 2008 roku.

Cmentarz Starofarny jest domem dla wielu historycznie ważnych grobów. Znajdują się tam między innymi groby francuskich żołnierzy, którzy polegli podczas wojny prusko-francuskiej w latach 1870-1871. Można tam również znaleźć groby zasłużonych dla Bydgoszczy obywateli, a także kaplicę cmentarną mieszkańców miasta zamordowanych w 1939 roku.

Spacer po Cmentarzu Starofarnym stanie się wykładem plenarnym nasyconym sentymentem. Przewodnik opowie o bydgoskich działaczach społecznych oraz twórcach kultury i sztuki, których miejsce spoczynku znajduje się na tym cmentarzu. W roku setnej rocznicy powstania Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, taki spacer staje się okazją do przypomnienia części naszej historii i ochrony jej przed zapomnieniem. Cena biletu wynosi 10 złotych od osoby, a zakupu biletów na miejscu nie będzie możliwości – zgromadzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.