Wizyta ministra infrastruktury w Bydgoszczy: Czy most Fordoński czeka renowacja czy nowa budowa?

Podczas niedawnej wizyty w Bydgoszczy Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, wyraził konkretne przekonanie odnośnie istniejącego mostu nad Wisłą w Fordonie. Minister jest zdania, że w miejscu obecnej konstrukcji powstanie nowy obiekt. W kontekście bydgoskiego systemu komunikacji, przeprawa ta ma znaczącą rolę, jednak jej obecny stan, oceniany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, pozostawia wiele do poprawy.

Wspomniany most Fordoński im. Rudolfa Modrzejewskiego istnieje w swojej obecnej formie od roku 1956, kiedy to po odbudowie został oddany do użytku. W przeszłości, na tym samym miejscu funkcjonowała przeprawa już od 1893 do 1945 roku. Ta potężna konstrukcja, mierząca ponad 1000 metrów długości (poprzednia przeprawa zniszczona podczas II wojny światowej była o około 300 metrów dłuższa), budzi duże wrażenie. Co więcej, ciekawostką jest fakt, że jest to jeden z nielicznych mostów kolejowo-drogowych w naszym kraju. Jest też drugim co do długości po grudziądzkim moście, który także jest zlokalizowany nad Wisłą.

Wiele wskazuje na to, że stan techniczny mostu Fordońskiego pogarsza się od lat. Dlatego od długiego czasu prowadzone są rozmowy o przeprowadzenie dużej inwestycji w tym miejscu. Wśród analizowanych możliwości znajdują się takie opcje jak remont obecnej przeprawy lub budowa nowego mostu w bliskim sąsiedztwie istniejącego już obiektu.