Zła praktyka parkowania w Bydgoszczy pod lupą lokalnej społeczności

Jeżeli jesteś kierowcą w Bydgoszczy, pamiętaj o właściwym parkowaniu pojazdu. Nawet krótkotrwałe pozostawienie auta na miejscu, gdzie nie wolno tego robić, uznawane jest za wykroczenie. Co więcej, prawdopodobieństwo zauważenia takiego czynu przez odpowiednie służby jest obecnie coraz większe. Możliwe, że za najbliższym rogiem czai się osoba korzystająca z aplikacji „Dbamy o Bydgoszcz”, która niezwłocznie zgłosi twoje przewinienie. Mimo że ta aplikacja miała na celu pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów miasta, obecnie około 70 procent zgłoszeń dotyczy niewłaściwie zaparkowanych samochodów. Urzędnicy są świadomi tej sytuacji i próbowali już znaleźć rozwiązanie tego problemu. Niemniej jednak, Straż Miejska kontynuuje proces wystawiania mandatów na podstawie informacji od użytkowników aplikacji. Sytuacja ta jest jednak interpretowana w nowym świetle przez prawników.

Aplikacja „Dbamy o Bydgoszcz” stała się stałym elementem krajobrazu miasta. Jej głównym celem jest umożliwienie mieszkańcom zgłaszania problemów, takich jak dziury w jezdni, utrudnienia na drogach itp., co pozwala na ich szybkie rozwiązanie. Zgodnie z informacjami od miasta, zgłoszenie problemu poprzez aplikację mobilną – z wyborem lokalizacji i kategorii, dodaniem opisu i zdjęć – zajmuje tylko 2 minuty.

Jednakże, ostatnio większość zgłoszeń nie dotyczy bezpośrednio problemów miasta, ale jest związana z wykroczeniami, konkretnie z niewłaściwym parkowaniem samochodów. Takie tendencje potwierdzają statystyki udostępnione przez urzędników miejskich.