Ceny za bilety postojowe w bydgoskich parkomatach

Począwszy od ubiegłego roku, mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia kary w wysokości 300 zł za nieposiadanie biletu parkingowego. Z kolei w Bydgoszczy karę obniżono do 200 zł. Takie konsekwencje braku opłaty za parking w Płatnej Strefie Parkowania mogą stanowić dla wielu osób prawdziwy problem finansowy. A co jeśli napotkamy na uszkodzony parkometr? Często zdarza się, że kierowcy zakładają, że nie działający parkometr oznacza możliwość bezpłatnego parkowania.

Wszystkie tereny, na których obowiązuje należność za parkowanie, powinny być odpowiednio oznakowane. Wysokość stawek za pierwszą oraz każdą kolejną godzinę postoju jest ustalana przez lokalne samorządy. Zgodnie z ustawą dotyczącą dróg publicznych, opłata za pierwszą godzinę parkowania nie może przewyższać 0,15% minimalnego wynagrodzenia. Jednak kwota za czwartą i każdą następną godzinę nie może przekraczać ceny za pierwszą godzinę.

Na przykład, w Bydgoszczy opłata za parkowanie w Strefie „A” jest następująca: za pół godziny parking kosztuje 1,90 zł, za godzinę 3,80 zł, a za drugą i trzecią godzinę cena wynosi odpowiednio 4,50 zł i 5,40 zł. Zgodnie z ustawą, opłata za czwartą i każdą kolejną godzinę (maksymalnie równowartość pierwszej godziny) wynosi 3,80 zł.