Postęp prac budowlanych w Nowowiejskim Centrum Muzycznym

Dwa lata temu ruszyła budowa gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, która ma zakończyć się jesienią 2025 roku. Aktualnie budynek jest już gotów w stanie surowym, co symbolizowało zawieszenie we wtorek na dachu wiecha, znak ukończenia etapu prac konstrukcyjnych.

Uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się w zaciszu betonowych ścian przyszłej sali symfonicznej tejże akademii muzycznej. Sala ta to jedna z czterech planowanych sal koncertowych, obok teatralno-operowej, kameralnej i organowej.

Rektor uczelni, prof. Elżbieta Wtorkowska, wyraziła swoje podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w długotrwały proces budowy kampusu oraz realizację inwestycji. Podkreśliła, że prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem i wyraziła nadzieję na kontynuację takiego postępu, aby nowe wnętrza były gotowe na inaugurację roku akademickiego 2025/2026.

Odpowiedzialność za budowę spoczywa na spółce Unibep, której prezes, Dariusz Blocher, podkreślił, że montaż wiechy jest kulminacją dwóch lat intensywnej pracy nad wznoszeniem budynku. Wyraził zadowolenie z przebiegu inwestycji i dodał, że powstający obiekt będzie budził zazdrość wszystkich uczelni muzycznych w kraju.

Blocher przyznał również, że najprostsza część procesu budowy dobiegła końca i teraz nadszedł czas na decyzje, które wpłyną na wartości artystyczne budynku, m.in. na akustykę sal.

Agnieszka Hejduk-Domańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN, wyraziła swój zachwyt nad postępem projektu i wyobraża sobie, jak wspaniale będzie wyglądał budynek po zakończeniu prac.