Działania profilaktyczne bydgoskiej policji i drogowców

W Bydgoszczy, funkcjonariusze drogówki i patrol przeprowadzili wspólnie profilaktyczną operację. Punktem centralnym tej akcji było skrzyżowanie w Fordonie, które przez system monitoringu zostało poddane szczegółowej obserwacji. To właśnie tam niedawno miała miejsce tragiczna sytuacja, kiedy nastolatka została potrącona przez tramwaj. Mimo natychmiastowej reakcji służb ratunkowych, nie udało się jej ocalić. Policjanci na miejscu otrzymywali informacje o pieszych łamiących przepisy, którzy następnie byli zatrzymywani.

Bydgoscy mundurowi, przez dwa godziny, kontrolowali pieszych próbujących przekroczyć pasy dla pieszych przy czerwonym świetle. Obserwacja odbywała się za pomocą monitoringu umieszczonego na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Kaliskiego we Fordonie.

Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, mówi: – Znajdujemy się w punkcie kontrolnym zarządzania ruchem drogowym, gdzie dysponujemy kamerami do monitoringu sytuacji na bydgoskich ulicach i skrzyżowaniach. Na ekranach widzimy, jak piesi zachowują się na drodze. W ciągu zaledwie trzydziestu minut zaobserwowaliśmy osiem osób, które przekroczyły pasy na czerwonym świetle. A to tylko jedno przejście, podczas gdy w Bydgoszczy znajduje się ich kilkaset.

Monitoring nagrał porażające zachowania pieszych w Fordonie. Policjanci i drogowcy byli zszokowani ich postępowaniem.

– Niektórzy przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle nie zwracając uwagi na otoczenie. Widzieliśmy dziewczynę, która miała słuchawki na uszach i przechodziła przez pasy na czerwonym świetle bez spojrzenia w żadną stronę. Po prostu szła przed siebie. To straszne, że nawet łamiąc przepisy, uważamy, że mamy pierwszeństwo – dodaje Tomasz Okoński.

Piesi we Fordonie często ignorują czerwone światło. Już po kilkunastu minutach od rozpoczęcia akcji, policja musiała interweniować.

– W krótkim czasie odnotowano kilka przypadków naruszeń przepisów drogowych przez pieszych. Najczęściej chodziło o niestosowanie się do sygnału czerwonego światła. Jest to skandaliczne naruszenie przepisów, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze – mówi mł. asp. Przemysław Wójtowicz z Wydziału Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

W przeciągu dwóch godzin trwania akcji, policja zatrzymała dwanaście osób przechodzących przez pasy na czerwonym świetle.