Odpowiedzialność za tragiczny pożar w Bydgoszczy: proces Magdaleny U. rozpoczyna się w marcu

W marcu odbędzie się rozprawa sądowa przeciwko Magdalenie U., właścicielce nieruchomości przy ulicy Jar Czynu Społecznego w Bydgoszczy. Właśnie tam doszło do tragicznego wydarzenia w 2022 roku – pożaru, który pochłonął cztery istnienia ludzkie, w tym małego, jednorocznego malucha. Niestety, nie była to pierwsza katastrofa tego typu na tej posesji – poprzedni pożar miał miejsce już w 2011 roku.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy otrzymał od prokuratora akt oskarżenia, zawierający informacje o wielu osobach, które zdaniem prokuratury zostały narażone na utratę życia podczas pożaru domu przy ulicy Jar Czynu Społecznego, działającego jako hostel.

Do odpowiedzialności przed sądem zostanie pociągnięta Magdalena U., będąca właścicielką wspomnianej nieruchomości. Zostaje ona oskarżona między innymi o sprowadzenie zagrożenia katastrofą. Śledczy zarzucają jej całą serię zaniedbań, w tym brak odpowiednio zorganizowanych dróg ewakuacyjnych.

Potrzeba podkreślenia, że pożar w hostelu w Bydgoszczy przyczynił się do tragicznej śmierci czterech osób. Magdalena U. jednak uparcie twierdzi, że jej nieruchomość nie pełniła funkcji hostelu. – To jest prywatny dom, jedynie wynajmuję lokale na zasadach indywidualnych – zapewnia oskarżona. Dodaje także, że wcześniej nikogo nie obchodziło, czy na posesji znajdują się odpowiednie przejścia, czy też czujniki dymu i inne niezbędne zabezpieczenia.

Warto przypomnieć, że spopielający ogień wybuchł 24 sierpnia 2022 roku. W wyniku tej tragedii zginęli: 71-letnia staruszka, jej mała, roczna wnuczka oraz jeden mężczyzna. Łącznie do szpitali trafiło 13 osób, w tym dwóch strażaków. Niemal połowa z nich była w stanie krytycznym. Osoby, które ocalały bez większych obrażeń, zostały przetransportowane do schronisk dla bezdomnych. Niestety, kilkanaście dni później w specjalistycznym ośrodku do leczenia poparzeń zmarła jeszcze jedna poszkodowana podczas pożaru osoba.