Pesa Bydgoszcz prezentuje swój pierwszy zespół trakcyjny zaprojektowany dla Ghańskiej Kolei

W piątkowym spotkaniu na stacji Bydgoszcz Główna, Pesę Bydgoszcz miał okazję pokazać swój pierwszy zespół trakcyjny na spalanie, który został wykonany dla ghańskiego systemu kolejowego. Po prezentacji, pociąg rozpoczął swoją podróż do Solca Kujawskiego. Jest to część umowy zawartej w 2022 roku, która zakłada dostarczenie całkowicie 12 takich pociągów.

Ghana obecnie prowadzi ambitny projekt polegający na budowie ponad 4000 km nowych linii kolejowych. Na ceremonii prezentacji pojawiły się takie osobistości jak Yaw Owusu, sekretarz stanu i prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury oraz Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Owusu wyraził wdzięczność za ekspresowe wykonanie zamówienia przez Pesę Bydgoszcz. Zaznaczył również, że nabycie tak nowoczesnych pociągów ma kluczowe znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego Ghany, ale także dla ogólnego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju.

W swoim przemówieniu, Owusu zwrócił uwagę na to, iż początki ghańskiej kolei są głęboko zakorzenione w epoce kolonialnej. W połowie XIX wieku, w południowej części Ghany skonstruowano trzy linie kolejowe. Te linie charakteryzowały się wąskim rozstawem szyn – 1607 mm.