Przemiany na rynku nieruchomości: mniejsze metraże i wyższe ceny mieszkań w Bydgoszczy

Zgodnie z raportem ostatnich miesięcy, po zakończeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%, średni metraż nowych mieszkań dostępnych dla rodziny składającej się z trzech osób, spadł o 22 metry kwadratowe. Również osoby samotne zauważyły spadek możliwego do zakupu metrażu. Należy jednak pamiętać, że rynek nieruchomości to nie tylko kwestia powierzchni, ale także cen.

Informacje uzyskane z platformy BIG DATA RynekPierwotny pokazują, że w styczniu tego roku, przeciętna cena za metr kwadratowy nowego mieszkania w Bydgoszczy wyniosła 9 404 złote. W porównaniu do cen sprzed roku, jest to wzrost o 6%. Oznacza to, że osoby które nabyły nieruchomość rok wcześniej, mogły zaoszczędzić średnio 500 złotych za każdy metr kwadratowy.

Warte podkreślenia jest, że mimo wzrostu cen, tempo ich wzrostu w Bydgoszczy jest stosunkowo wolne, szczególnie w porównaniu do innych miast wojewódzkich. Przykładowo, w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w Bydgoszczy wzrosły o 6%, podczas gdy w Krakowie zaobserwowano wzrost na poziomie 26%, a w Warszawie nawet o 25%.