Spotkanie z rolnikami na szczeblu ogólnopolskim z udziałem przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego – konsekwencja rozmów Michała Sztybla i Czesława Siekierskiego

Podczas ogólnopolskiego spotkania, poświęconego problematyce rolniczej, miały miejsce dwie istotne prezentacje reprezentantów regionu Kujawsko-Pomorskiego. Spotkanie to była bezpośrednią konsekwencją wcześniejszych dyskusji, jakie odbyły się pomiędzy wojewodą kujawsko-pomorskim Michałem Sztyblem a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Co więcej, już 20 lutego planowane są kolejne demonstracje ze strony społeczności rolniczej.

Protesty rolników, które miały miejsce 9 lutego w Bydgoszczy, nie obyły się bez konfliktów. Przyczyną niezadowolenia protestujących była nieobecność w urzędzie właściwym dla danego regionu wojewody Michała Sztybla, który w tym czasie uczestniczył w konwencie wójtów w Drzycimiu, niedaleko Świecia. Zastępca Sztybla, Piotr Hemmerling, niestety nie poradził sobie z zadaniem uspokojenia nastrojów i zyskania aprobaty protestujących.

Niepokoje eskalowały, co zaowocowało m.in. podpaleniem słomy i opon, blokadą torowiska kolejowego oraz przepychankami z siłami policyjnymi, które musiały użyć gazu pieprzowego. Po tych wydarzeniach, delegacja rolników spotkała się z wojewodą Sztyblem, który zadeklarował podjęcie pewnych działań w odpowiedzi na postulaty protestujących. Dzięki tym działaniom sytuacja została ostatecznie zażegnana.