Wzmocnienie linii nr 10: ZDMiKP prezentuje plan ulepszeń w publicznym transporcie od marca

Od marca, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) wprowadza szereg upragnionych ulepszeń w systemie komunikacji miejskiej. Głównym punktem programu jest poprawa funkcjonowania linii tramwajowej nr 10, której trasa prowadzi do Fordonu i na górny taras. Przewiduje się zwiększenie regularności kursów tramwajów oraz zapewnienie im priorytetowego przejazdu na licznych skrzyżowaniach. Wszystkie te zmiany mają nadejść równocześnie z końcem prac budowlanych na moście Pomorskim.

Przez ostatnie dwa miesiące zespół ZDMIKP przeprowadził staranną analizę czasów podróży oraz poziomu zapełnienia pojazdów tramwajowych. Na podstawie uzyskanych wyników zostaną stworzone nowe rozkłady jazdy. Wybrano również kluczowe trasy, na których tramwaje będą kursować bez większych przerw, zwłaszcza podczas godzin szczytu. Trasy te obejmują:

Rondo Jagiellonów – ulica Jagiellońska – Fordon (co około 4-6 min. w szczycie),
Fordon – ulica Jagiellońska – Rondo Jagiellonów (co około 4-6 min. w szczycie),
Rondo Jagiellonów – ulica Kujawska – Węzeł Szarych Szeregów (co około 6-8 min. w szczycie),
Węzeł Szarych Szeregów – ulica Kujawska – Rondo Jagiellonów (co około 5-8 min. w szczycie),
Rondo Jagiellonów – ulica Garbary (co około 4-7 min. w szczycie)
ulica Garbary – Rondo Jagiellonów (co około 4-6 min. w szczycie)

Drogowcy wyjaśniają, że nowe rozkłady jazdy mają na celu eliminację długich przerw między odjazdami tramwajów, zwłaszcza podczas godzin szczytu ruchu. To ma zniwelować problem przepełnienia pojazdów na wybranych trasach, takich jak podróż z Fordonu do ronda Jagiellonów, gdzie dotychczas przerwy sięgały nawet 11 minut. Po wprowadzeniu zmian, na najbardziej ruchliwych trasach obsługiwanych przez linie nr 3, 5, 10 tramwaje będą pojawiać się co około 5 minut.