Ekspansja Opery Nova w Bydgoszczy: Czwarty krąg otworzy się w 2025 roku

Rozwój infrastruktury Opery Nova w Bydgoszczy, która obejmuje dodanie czwartego kręgu, powinien dobiec końca w roku 2025. Ten nowy dodatek ma na celu znaczne zwiększenie zasobów i możliwości tej instytucji. W wyniku starań Opery Nova, udało jej się uzyskać znaczące wsparcie finansowe od Unii Europejskiej na ten projekt, które zostało przyznane z programu FEnIKS. Ale co konkretnie przyniesie czwarty krąg opery?

Prace nad rozbudową Opery Nova o czwarty krąg rozpoczęły się w 2023 roku i ich zakończenie jest zaplanowane na 2025 rok. Prace budowlane są realizowane przez firmę Budimex, podczas gdy koncepcja przestrzenna została opracowana już w 2017 roku przez pracownię WAPA Warsztat Architektury. Zrealizowanie projektu czwartego kręgu pozwoli Operze Nova na dodanie nowej sali prób, sali kinowej, sal wystawienniczych oraz garażu podziemnego i tarasu widokowego z widokiem na rzekę.

Dodatkowo, strona internetowa opery informuje, że rozbudowa Opery Nova umożliwi lepsze warunki do produkcji przedstawień operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych. Wpłynie również korzystnie na rozwój działalności festiwalowej oraz rozszerzy funkcję kongresowo-konferencyjną obiektu.

Całkowity koszt realizacji projektu czwartego kręgu Opery Nova wynosi 116 milionów złotych. Inicjatorem rozbudowy był dyrektor opery, Maciej Figas, który przedstawił ten pomysł władzom miasta. Koszty inwestycji są dzielone po równo pomiędzy Miasto Bydgoszcz i Urząd Marszałkowski. W marcu 2024 roku ogłoszono, że Opera Nova otrzymała dofinansowanie unijne na rozbudowę w kwocie ponad 24 milionów złotych. Fundusze te pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).