Hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Dziedzictwo bohaterów narodowych, którzy walczyli z reżimem komunistycznym w podziemiach i za to zapłacili najwyższą cenę, zostało uczczone podczas piątkowej ceremonii w Bydgoszczy. Na grobach tych odważnych mężczyzn i kobiet, położonych w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych, złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości odbywającej się na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy Kcyńskiej, wojskowi oddali honorową salwę, a także odczytano apel pamięci. Tym samym, upamiętniono ofiary walki o prawo do wolności i niepodległości polskiego narodu.

Bydgoskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zgromadziły wiele znaczących osobistości. Wśród nich znaleźli się Michał Szybel, wojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz Łukasz Krupa, wiceprezydent Bydgoszczy.

Przemawiając podczas uroczystości, wojewoda Sztybel zaznaczył znaczący wkład śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, inicjatora Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego każdego 1 marca. Przypomniał także o kontynuacji tego działa przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, co doprowadziło do przyjęcia ustawy regulującej te obchody przez parlament w 2011 roku.

Z kolei, wicemarszałek Ostrowski podkreślał, jak istotne jest przypominanie o bohaterach wyklętych. Jego zdaniem, nie chodzi tylko o oddanie im sprawiedliwości za ich heroiczną walkę i poświęcenie dla ojczyzny, ale też o upamiętnienie ich jako niepodważalnych autorytetów moralnych. Przywoływanie historii powojennego podziemia niepodległościowego pełni również rolę inspiracji do dalszego działania na rzecz wspólnego dobra i pomyślności Polski.