Kasztanowiec z Parku Witosa ma szansę zdobyć tytuł Drzewa Roku

W Parku Witosa, w Bydgoszczy, rośnie okazały ponad dwustuletni kasztanowiec. To niezwykłe drzewo ma teraz okazję zostać uhonorowane tytułem Drzewa Roku. Decyzja będzie należeć do internautów, którzy oddają swoje głosy w internetowym głosowaniu.

Podziwiany kasztanowiec jest imponującej wielkości: osiąga wysokość 20 metrów, a jego obwód wynosi 540 cm. Swoją majestatyczną posturą zdobi teren przy Pałacu Młodzieży, ustanawiając się jako prawdziwy pomnik przyrody. Zgłoszenia tego wyjątkowego bydgoskiego drzewa do konkursu podjęło się Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Kasztanowiec jest integralną częścią życia społeczności Grodu nad Brdą od ponad 200 lat. Jego obfite i zdrowe owoce przyciągają mieszkańców, którzy uwielbiają je zbierać i zabierać do domu jako naturalne pochłaniacze negatywnej energii. Ławka umieszczona przy drzewie służy jako romantyczne miejsce spotkań dla par lub spokojne schronienie dla osób pragnących chwilowego odpoczynku, wsłuchujących się w szum liści kasztanowca i powiewy wiatru przepływającego przez parkowe alejki. Kasztanowiec jest również popularnym miejscem spotkań dla dzieci i młodzieży z sąsiedniego Pałacu Młodzieży, lokalnych szkół i przedszkoli.

Jego okolice są często wykorzystywane podczas lekcji plenerowych z zakresu przyrody. Owoce drzewa inspirują najmłodszych do tworzenia jesiennych ozdób i dekoracji do ich sal lekcyjnych – jak informują wnioskodawcy w zgłoszeniu.