Nauka zawodu Technika Dentystycznego dostępna dla osób z niepełnosprawnościami w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

W Polsce funkcjonuje trzydzieści instytucji edukacyjnych, które oferują szkolenie w zawodzie Technika Dentystycznego. Niemniej jednak, jedynie w naszej placówce dajemy możliwość edukacji w tym kierunku młodzieży z niepełnosprawnościami – mówi Ryszard Bielecki, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalistycznego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 im. generała Stanisława Maczka w Fordonie, podczas rozmowy z naszym dziennikarzem.

Inicjatywa nauczenia tego zawodu osobom niesłyszącym i niedosłyszącym pochodzi od Ryszarda Bieleckiego, który zainspirował się do tego podczas swej podróży na Słowację.

– To było sześć lat temu, gdy odwiedziłem tamtejszą szkołę dla osób niesłyszących. Dyrektor tej instytucji powiedział mi, że w Pradze prowadzą kursy dla asystentów stomatologicznych. W tym momencie przyszedł mi do głowy pomysł – czemu nie spróbować u nas? – wspomina dyrektor Bielecki, który kieruje placówką usytuowaną przy ulicy Akademickiej 3 w Fordonie.

Rozpoczęcie kształcenia w nowym kierunku możliwe było dopiero 2,5 roku temu. Przyczyniły się do tego opóźnienia zarówno pandemia, jak i skomplikowane procesy przetargowe związane ze sprzętem. Ale mimo przeciwności losu, ośrodek poradził sobie z tymi problemami: jedna z nauczycielek użyczyła swojego sprzętu, a wsparcia udzieliło również toruńskie studium medyczne. W styczniu bieżącego roku nastał moment, gdy pierwszy rocznik uczniów skończył naukę na kierunku Technik Dentystyczny. Dwóch absolwentów już podjęło pracę.