Świętowanie rocznicy wejścia Polski do NATO

Marzec to miesiąc, w którym Polska obchodzi 25-lecie przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), a również dwadzieścia lat od założenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) zlokalizowanego w Bydgoszczy. To wyjątkowe wydarzenie zostanie uczczone niecodziennym piknikiem wojskowym, który odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Podczas tego eventu, Wojsko Polskie zaplanowało pokaz najnowocześniejszego sprzętu, w tym między innymi czołgów Abrams i K2 oraz wyrzutni rakietowych Himars.

Bydgoszcz, przez wielu nazywana polską stolicą NATO, przygotowuje się na obchody tych doniosłych rocznic, które nabierają szczególnie uroczystego charakteru. W opinii wojewody Michała Sztybela, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej to kluczowe momenty w historii kraju po 1989 roku. Decyzje te miały nie tylko istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, ale także przyczyniły się do rozwoju Bydgoszczy i całego regionu. Dlatego nie powinno dziwić, że to właśnie miasto będące ważnym centrum Paktu Północnoatlantyckiego jest miejscem głównych uroczystości upamiętniających ćwierćwiecze obecności w jego strukturach.

Bydgoszcz, jako strategiczny punkt NATO na mapie Polski, to nie tylko miejsce działania wcześniej wspomnianego JFTC. Miasto jest także siedzibą kolejnych czterech jednostek: 3. Batalionu Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence), Jednostki Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland) oraz Zespołu Wsparcia Teleinformatycznego NATO (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz). Dodatkowo, w lutym podjęto decyzję o utworzeniu Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Równolegle do tych jednostek, w strukturach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego działa także znana jako „szkoła NATO” – International School of Bydgoszcz, gdzie edukację zdobywają dzieci personelu z krajów członkowskich Sojuszu.