Nowe rondo na bydgoskim osiedlu Wzgórze Wolności otrzymuje nazwę Unii Europejskiej

Rada Miejska Bydgoszczy podjęła decyzję o nazwaniu nowego ronda, które jest częścią planów urbanistycznych osiedla Wzgórze Wolności. Rondo będzie nosić nazwę Unii Europejskiej.

Ta niedawno wybudowana struktura drogowa, aż do tej pory nieposiadająca nazwy, mieści się na skrzyżowaniu ulic Karpackiej, Ujejskiego i Glinki. Zostało zrealizowane w ramach drugiego etapu budowy Trasy Uniwersyteckiej w 2018 roku. Dzięki temu mieszkańcy osiedla Wzgórze Wolności cieszą się bezpiecznym dostępem do kluczowego węzła komunikacyjnego miasta. Przejazd nad al. Jana Pawła II jest możliwy dzięki wiaduktowi im. Tadeusza Mazowieckiego. Całkowity koszt związany z inwestycją drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej wyniósł ponad 30 milionów złotych, a jej realizacja została wsparta funduszami unijnymi.

W tym roku Polskę obchodziło okrągłą, 20 rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej, co stało się dodatkowym impulsem dla uczczenia tej ważnej daty przez nazwanie ronda. Zarząd osiedla Wzgórze Wolności wyraził zresztą swoją pozytywną opinię na ten temat.

Podczas głosowania, radni większością głosów przy jednym sprzeciwie i jednym wstrzymującym się, uchwalili nadanie nowej nazwy rondowi. Możliwe jest, że w najbliższym czasie Rada Miasta Bydgoszczy podejmie decyzję o nazwaniu ulicy lub skweru imieniem Paktu Północnoatlantyckiego/NATO. To związane jest z kolejną ważną rocznicą: 25-leciem członkostwa Polski w NATO oraz 20-tą rocznicą utworzenia w Bydgoszczy Joint Force Training Center.