Ogłoszenie finalistów 14. edycji konkursu "Drzewo Roku" przez Klub Gaja

Ekolodzy z Klubu Gaja, w ostatni piątek, ogłosili listę 16 drzew, które przeszły do finału 14. edycji prestiżowego konkursu Drzewo Roku. Wśród nich znalazły się takie gatunki jak dęby, buki, sosna, jesion, platan, kasztanowiec oraz grusza. Najstarszym z wymienionych jest dąb liczący 600 lat, natomiast najwyższe okazy – jesion i dęby – dorastają do imponującej wysokości 30 metrów. Ostatecznego zwycięzcę konkursu wyłonią internauci w głosowaniu, które odbędzie się na początku czerwca. W finale konkurować będzie też drzewo zgłoszone z Bydgoszczy.

„Podczas tegorocznej edycji konkursu wpłynęło prawie 40 zgłoszeń różnorodnych drzew, ulubionych przez społeczności lokalne z całego kraju. Pierwszy etap rywalizacji, podczas którego jury wybrało 16 finalistów, właśnie się zakończył. Nie poszukujemy jednak w tym konkursie drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Celem jest odnalezienie drzewa, które cieszy się największą miłością społeczności, które ma swój własny, unikalny rodowód, które pobudza wyobraźnię i łączy ludzi” – podkreślił Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia Klub Gaja.

Dodatkowo poinformował, że następny etap konkursu to internetowe głosowanie, które odbędzie się w czerwcu. Wtedy to internauci wybiorą Drzewo Roku 2024. Głosować będzie można na stronie internetowej drzeworoku. Zwycięskie drzewo będzie miało zaszczyt reprezentowania Polski w europejskim finale konkursu w 2025 roku.