Ostateczne zakończenie modernizacji przystanku kolejowego Bydgoszcz Zachód

Prace remontowe na przystanku kolejowym Bydgoszcz Zachód dobiegły końca, zakończona została renowacja peronów. Tę fazę prac poprzedziło odnowienie dworcowego budynku kilka miesięcy wcześniej.

Sytuowany przy ulicy Mińskiej przystanek kolejowy Bydgoszcz Zachód jest niewielkim punktem na mapie trasy pociągów kursujących między Bydgoszczą a Piłą. Przystanek ten, choć mały, obsługiwał średnio od 20 do 49 podróżnych dziennie. Na jego terenie znajduje się niewielki budynek stacyjny, który w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont. W ramach tej renowacji wymieniono dach, zaizolowano termicznie ściany oraz zamontowano nowe okna i drzwi. Wnętrze budynku wyposażono w nowoczesne instalacje sterowane automatycznie przez system BMS, mający na celu zoptymalizowanie zużycia energii. Bezpieczeństwo obsługiwanych pasażerów zapewniane jest przez systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania, jak również system przeciwpożarowy. Przy budynku powstało także małe miejsce parkingowe. Modernizacja budynku dworcowego trwała od września 2022 roku do sierpnia 2023 roku i pochłonęła koszty w sumie wynoszące 4,31 miliona złotych. Finalny efekt prac został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku.

Renowacja budynku dworcowego to jednak nie koniec inwestycji na przystanku Bydgoszcz Zachód. PKP Polskie Linie Kolejowe podjęło się następnie przebudowy peronów. W ramach tej modernizacji perony zostały podwyższone, co ułatwia pasażerom wsiadanie do pociągów. Zainstalowano tam również nowe wiaty, ławki, gabloty z informacjami dla podróżnych oraz wymieniono oświetlenie. Dojście do peronów ułatwiają schody oraz rampy. Pierwszy z peronów został oddany do użytku w grudniu, drugi jest dostępny od niedawna. Mimo że przy niektórych wejściach widoczne są jeszcze ogrodzenia budowlane, prace o wartości 4,5 miliona złotych zostały właściwie zakończone. Efekt końcowy przebudowy peronów można zobaczyć poniżej.