Bydgoszcz oczekuje na kolejne nowoczesne tramwaje

W Bydgoszczy na torach widocznych jest już 10 nowych tramwajów, które zostały zamówione przez lokalny Urząd Miasta. To jednak nie koniec dostaw, a kolejne pojazdy mają zostać dostarczone nieco wcześniej niż pierwotnie zakładano. Zamiast pod koniec roku, część poszerzy tabor miasta już w maju.

Informacje od miejskich urzędników sugerują, że całe zamówienie składa się z 40 nowoczesnych tramwajów. Umowę na dostawę tych pojazdów zawarto z bydgoską firmą Pesa, która w ubiegłym roku dostarczyła już ich pierwszą partię, liczącą 10 sztuk. Początkowo zakładano, że pozostałe tramwaje dojadą do miejskiej zajezdni najpóźniej do końca 2024 roku.

Jednakże, jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, plany te uległy zmianie. W maju zostanie przekazanych dwa nowe pojazdy, a producent ma zobowiązanie dostarczyć następne trzy w czerwcu. Co więcej, liczba tramwajów przeznaczonych do produkcji przez Pesę dla Bydgoszczy w tym roku również wzrosła. Zamiast pierwotnie planowanej liczby 18 sztuk, do końca roku planowane jest dostarczenie łącznie aż 24 sztuk. Całe zamówienie na 40 pojazdów ma zostać wykonane w pełni do stycznia 2025 roku.

Wszystkie nowe tramwaje, które trafią do Bydgoszczy to model Swing, produkowany przez Pesę. Te nowoczesne pojazdy zastępują powoli stare „Konstale”, które służyły mieszkańcom miasta przez ponad 30 lat. Wszystkie nowo zamówione pojazdy będą niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w nowoczesny system informacyjny dla pasażerów. Co więcej, na pokładzie znajdą się ładowarki USB dla urządzeń mobilnych oraz pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z sieci wi-fi.