Stabilność władzy w Bydgoszczy – Rafał Bruski znowu na stanowisku prezydenta miasta

Bydgoszcz kontynuuje swoją stabilną politykę, utrzymując na stanowisku prezydenta Rafała Bruskiego. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że kandydat ten uzyskał większość głosów, wynoszącą 53,50%. Prezydent Bruski sprawuje swoją funkcję w Bydgoszczy od 2010 roku.

Główne starcie o fotel prezydencki toczyło się między dwoma personami – urzędującym prezydentem Rafałem Bruskim, reprezentującym Platformę Obywatelską i Łukaszem Schreiberem, politykiem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Informacje przekazane przez PKW w poniedziałkowy poranek potwierdziły zwycięstwo Bruskiego, który zdobył 53,50% głosów i tym samym został ponownie wybrany na prezydenta Bydgoszczy.

W kwestii składu bydgoskiej rady miejskiej, Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o zdobyciu 15 mandatów przez Koalicję Obywatelską, 10 mandatów przypadło dla Bydgoskiej Prawicy a Trzecia Droga uzyskała 3 mandaty. Frekwencja wyborcza w Bydgoszczy wyniosła 46,91%.

Rafał Bruski, wieloletni prezydent Bydgoszczy, ma za sobą 14 lat rządzenia w tym mieście. Jego kariera zawodowa związana jest z funkcją oficera nawigatora w Polskich Liniach Oceanicznych. Więzi z Bydgoszczą budował już wcześniej, pełniąc w latach 2006-2007 rolę zastępcy prezydenta miasta, a następnie przez trzy kolejne lata był wojewodą kujawsko-pomorskim.

Podczas poprzednich wyborów samorządowych w roku 2018, kiedy to startował jako kandydat PO oraz Nowoczesnej, odnotował zwycięstwo już w pierwszej turze zdobywając 54,8% poparcia. Tym razem mógł liczyć na wsparcie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.