Bydgoskie Centrum Onkologii ma perspektywę przekształcenia się w ośrodek edukacyjny w dziedzinie chirurgii robotycznej dla medyków z całej Polski

Bydgoskie Centrum Onkologii stoi na progu przemiany w ośrodek szkoleniowy z zakresu chirurgii robotycznej, dedykowany dla lekarzy z całego kraju. Negocjacje w tej materii są już na etapie końcowym. Niezależnie od tego, specjaliści z różnych placówek medycznych w Polsce już teraz korzystają z możliwości poznania nowatorskich metod podczas warsztatów robotycznych organizowanych w Bydgoszczy. Najnowsze szkolenie było skupione na procedurach chirurgicznych dotyczących klatki piersiowej.

Halina Jabłońska dowiedziała się o swoim nowotworze przypadkiem, podczas przeprowadzanych badań związanych z innym problemem zdrowotnym, którym była choroba serca. Tomograf wykazał obecność części guza. Po tym odkryciu kobieta została skierowana do pulmonologa, co rozpoczęło proces diagnostyki nowotworowej.

W wyniku dalszych badań potwierdzono obecność guza płuca u Haliny Jabłońskiej. Specjaliści z Centrum Onkologii w Bydgoszczy zdecydowali, że pani Halina będzie kwalifikowana do operacji z wykorzystaniem techniki robotycznej.

Metoda chirurgiczna, która ma szansę stać się specjalnością bydgoskiej placówki, jest charakterystyczna dla swojego małoinwazyjnego charakteru. Pozwala chirurgom na delikatne manipulacje w obrębie tkanek pacjenta oraz precyzyjne cięcia, nawet w miejscach trudno dostępnych. Jak twierdzi dr Maciej Dancewicz z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, każdy pacjent z diagnozowanym operacyjnym rakiem płuca może być poddany temu typu operacji. Ta technologia jest nie tylko bardziej precyzyjna, ale także bezpieczna dla pacjenta, umożliwiając dokładniejsze przygotowanie tkanek do zabiegu, zwłaszcza naczyń.