PESA Bydgoszcz przekazała Estonii pierwszy z zamówionych tramwajów

Końcówka minionego tygodnia była istotnym momentem dla PESA Bydgoszcz, która dostarczyła stolicy Estonii, Tallinowi, pierwsze spośród 23 zamówionych nowoczesnych tramwajów. Realizacja tego celu nastąpiła po upływie dwóch lat od momentu podpisania umowy.

Firma Tallinna Linnatransport, zarządzająca komunikacją w stolicy Estonii, poinformowała o dotarciu pierwszego wehikułu za pośrednictwem swojej oficjalnej strony na Facebooku. Przed wprowadzeniem do regularnej eksploatacji, nowy tramwaj będzie poddany testom na dystansie 1000 kilometrów, bez udziału pasażerów. Planowany jest stopniowy proces wymiany starych czeskich tramwajów KT4 na nowe modele od PESA. Większość nowych tramwajów ma trafić głównie na nową trasę prowadzącą do Starego Portu, która powinna być ukończona najpóźniej do końca tegorocznego lata.

Nowe sześciodrzwiowe tramwaje Twist zaprojektowane przez PESA Bydgoszcz, mogą pomieścić aż 184 pasażerów, z czego 65 osób może podróżować na miejscach siedzących. Tramwaje te wyposażone są w klimatyzację, gniazda USB do ładowania urządzeń, system informacyjny dla pasażerów oraz system antykolizyjny. Mają długość 28,56 metra, a dwa z trzech zamontowanych w nich wózków są skrętne (na końcach pojazdu).