Policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas wypoczynku nad wodą ze względu na serię utonięć

Woda, będąca źródłem relaksu i rekreacji, może niespodziewanie okazać się groźną siłą natury. W obliczu jej potencjalnego zagrożenia, funkcjonariusze policji kierują do społeczeństwa apele o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu akwenów. W trakcie inauguracyjnego weekendu sezonu wakacyjnego, zgłoszono sześć przypadków utonięć, w tym dwoje dzieci. Od początku kwietnia tego roku liczba ofiar wodnego żywiołu wzrosła do 94, a od początku roku do 156.

Chociaż woda jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, należy podchodzić do niej ze zdrowym rozsądkiem. Fala upałów, która ma nadejść, z pewnością skłoni wielu do szukania ochłody w wodzie. Policja przypomina jednak, że to od nas samych w pierwszej kolejności zależy nasze bezpieczeństwo, którego podstawą są proste zasady:

– Korzystajmy z kąpieli tylko tam, gdzie jest to bezpieczne i przeznaczone do tego miejsce, z odpowiednim oznakowaniem i obecnością ratownika.
– Zanim wejdziemy do wody, ostudźmy ciało, polewając klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – dzięki temu unikniemy szoku termicznego.
– Nigdy nie decydujmy się na kąpiel po spożyciu alkoholu.
– Pływając, nie oddalajmy się zbytnio od brzegu.
– Nie pozostawiajmy dzieci samych w wodzie i dbajmy o ich bezpieczeństwo.

Podczas pobytu nad wodą, zwracajmy uwagę także na innych. Może się zdarzyć, że nasza pomoc okaże się niezbędna dla kogoś innego. Jeśli jesteśmy w stanie pomóc, powinniśmy to zrobić, ale tylko w ramach naszych możliwości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z sytuacją, powinniśmy jak najszybciej powiadomić służby ratownicze (numer alarmowy 112) oraz inne osoby w pobliżu.