Ośrodek NATO-Ukraina JATEC powstanie w Bydgoszczy, zgodnie z decyzją podjętą przed szczytem NATO

Przed nadchodzącym w przyszłym tygodniu spotkaniem państw NATO w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie, odbyła się narada prezydenta i szefa ministerstwa obrony. Z tej okazji ogłoszono, że to właśnie Bydgoszcz zostanie siedzibą nowej instytucji NATO, Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia – Ukraina, czyli JATEC.

JATEC jest istotnym elementem struktury Paktu Północnoatlantyckiego, którego powstanie zostało jednomyślnie zatwierdzone przez trzydzieści dwa kraje członkowskie organizacji. Szef resortu obrony i wicepremier już w lutym br. wspominał o planach utworzenia tego centrum. JATEC ma na celu gromadzenie doświadczeń wynikających z konfliktu zbrojnego oraz wzmacnianie wsparcia dla Ukrainy będącej w stanie wojny.

Podczas spotkania ministrów obrony państw skupionych w ramach NATO, które odbyło się w lutym, Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON, podkreślał unikalność inicjatywy powstania JATEC. Jak twierdził, jest to pierwszy projekt łączący NATO i Ukrainę, który daje realne rezultaty. Wyraził również świadomość, że proces tworzenia takiego centrum jest skomplikowany i wymaga wielu etapów realizacji.