Otwarcie czytelni w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy

Na początku lipca, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy zapraszało do swojej nowej siedziby przy ulicy Mieczysława Karłowicza, gdzie uruchomiono czytelnię akt. Od teraz, w komfortowych warunkach, każdy zainteresowany historią Bydgoszczy ma możliwość korzystania z bogatych zasobów dokumentów zgromadzonych przez instytucję. W nowoczesnym budynku, stworzonym z myślą o wygodzie użytkowników, znajduje się prawdziwa skarbnica wiedzy.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy zachęca do korzystania zarówno z tradycyjnych form dokumentów, jak i ich elektronicznych odpowiedników – skanów czy mikrofilmów. Znajdziemy tutaj akt, fotografie, mapy oraz dokumentację techniczną. Budynek został również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferuje ona nie tylko windy, ale także ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a, pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących, a także stanowisko przeznaczone dla osoby poruszającej się na wózku.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy jest czteropiętrowym, postmodernistycznym budynkiem, który został oddany do użytku w poprzednim roku. Neutralna kolorystyka gmachu nie zakłóca harmonii otoczenia. Ściany zewnętrzne pokryte są elewacją z wentylowanych płyt betonowych, które za pomocą specjalnej technologii łamania światła zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń.

Budynek ten jest przykładem nowoczesnej architektury, opartej na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych i informatycznych, które są zarówno energooszczędne, jak i przyjazne dla środowiska. Oświetlenie elewacji jest zasilane z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Na terenie archiwum wybudowany został również zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych.