Bydgoszcz ma już swoje Różowe Skrzyneczki

Wśród wielu miast wspomagających kobiety, które nie mają dostępu do podpasek i tamponów podczas menstruacji, znalazła się teraz również Bydgoszcz. Badania przygotowane dla Kulczyk Foundation Difference dowodzą, że kłopot ten dotyczy aż 39% kobiet w Polsce. To nie do pomyślenia, że w wielu miejscach na świecie problem ubóstwa menstruacyjnego jest jeszcze bardziej poważny.

Ubóstwo menstruacyjne to realny problem

Na podstawie wielu statystyk określono, że kobieta ma w życiu od 350 do 450 miesiączek. W ciągu całego swojego życia musi wydać od 10 do 36 tysięcy otych, aby nabyć odpowiednie środki higieniczne. Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie 40% Polek musiało przynajmniej raz zrezygnować z tego typu zakupu z powodu braku pieniędzy.

Różowa Skrzyneczka

Ten sam problem dotyczy młodych dziewcząt, które nie mogą sobie pozwolić na zakup środków higienicznych i dlatego opuszczają lekcje w szkole. Organizacja Różowa Skrzyneczka powstała właśnie po to, by walczyć z problemem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Akcja polega na dostarczeniu kobietom bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

Na czym polega projekt?

W Różowych Skrzyneczkach, które znajdują się w różnych punktach miasta, można znaleźć takie właśnie środki. W akcję można zaangażować się czynnie, np. umieszczając w takiej skrzyneczce środki typu podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne. Oczywiście, artykuły nie mogą być wcześniej używane. Od wczoraj w Bydgoszczy znajdują się już cztery takie punkty, a władze miasta i pomysłodawcy projektu nie kryją nadziei, że będzie ich znacznie więcej.