Bydgoszcz jako miasto wielu atrakcji

Bydgoszcz jest jednym z kilkunastu największych miast w Polsce, jednym z wielu o bogatej i długiej historii i drugim co do wielkości w województwie kujawsko-pomorskim. To tu historia spotyka się ze współczesnością tworząc unikalną i ciekawą dla odwiedzających oraz mieszkańców spójną całość. Jest to więc miasto, które bez wątpienia warto odwiedzić i poznać bliżej. Z uwagi na wielość atrakcji jest w czym wybierać planując wycieczkę. Każdy może indywidualnie dobrać optymalną dla siebie listę miejsc do zobaczenia zależnie od swoich zainteresowań oraz czasu, jaki przewidział na poznawanie miasta. Wiadomo, że inaczej plan ten będzie wyglądał w przypadku jednodniowego zwiedzania, inaczej przy wariancie weekendowym, a jeszcze inaczej jeśli pobyt w Bydgoszczy chcemy rozłożyć np na tydzień czy dwa.

Nazwa Bydgoszcz ma słowiański rodowód. Druga część, gost lub goszcz, od wieków kojarzona jest z gościnnością. I nie ma w tym nic dziwnego, jak kiedyś tak i dziś zarówno miasto jak i jego mieszkańcy są bardzo przyjaźni dla przyjezdnych.

Bydgoszcz historycznie – jakie zabytki zobaczyć?

Choć początki osadnictwa na tym terenie datowane są nawet na 9000 lat przed naszą erą, jednakże o osadniczej ciągłości możemy mówić dużo później. Samo istnienie pierwszego grodu, który można utożsamiać z miastem datowane jest na około 997 rok. Sama zaś lokacja miasta miała miejsce w połowie XIV wieku. W związku z tym nie brakuje tu zabytków sprzed wielu wieków. Zaczynamy więc naszą wędrówkę od historycznych szlaków. Poniżej lista kilkunastu najpopularniejszych zabytków, które obowiązkowo powinny się znaleźć na trasie zwiedzania.

Katedra Bydgoska

Kościół ten jest najstarszą ze wszystkich bydgoskich świątyń i jednocześnie najstarszym budynkiem, który przetrwał do czasów współczesnych. Wzniesienie obiektu nastąpiło w latach 1466-1502, jednak badania wykazały, że przynajmniej część północnej ściany jest dużo starsza. Zwana farą dzisiejsza katedra pierwotnie była drewniana, lecz z czasem, gdy Bydgoszcz się rozwijała została przebudowana na obiekt murowany.

Patronami kościoła zostali św. Mikołaj oraz św. Marcin mający pieczę nad handlem i innymi rzemiosłami istotnymi z punktu widzenia miasta. Dzisiejsze ściany zewnętrzne wskazują na istnienie w przeszłości dodatkowych kaplic, które na przestrzeni dziejów uległy zniszczeniu lub zostały wyburzone. Wnętrze kościoła zaskakuje niezwykłym bogactwem kolorów, co jest swego rodzaju ewenementem w północnej części kraju. Na wyposażeniu, które można zobaczyć znajdują się liczne pochodzące z XVIII wieku elementy i wyposażenie, głównie w stylu rokokowym.

Spichrze nad Brdą

Spichrze w Bydgoszczy znajdujące się nad rzeką Brdą są niemal tak charakterystycznym symbolem miasta jak jego herb. Na skutek licznych zmian oraz historycznych zawirowań do czasów obecnych zachowało się tylko kilka historycznych spichrzy. Spośród nich tylko cztery z nich powstały wcześniej niż w XIX wieku. Wszystkie jednak znajdują się w ścisłym centrum Bydgoszczy nad brzegami rzeki Brdy. Dziś żaden z nich nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Są to obiekty muzealne.

Trzy z najstarszych ocalałych spichrzy wzniesiono w latach 1793-1800 przy ulicy Grodzkiej. Pierwotnie kompleks składał się z pięciu obiektów, jednak w 1960 roku na skutek pożaru dwa z nich doszczętnie spłonęły. Pozostałe 3 od 1962 roku stały się częścią ekspozycji bydgoskiego Muzeum. Czwartym, a zarazem najstarszym pochodzącym z ostatniego kwartału XVIII wieku jest tzw. Biały Spichrz znajdujący się na Wyspie Młyńskiej. Powstał on przy przyczółku Mostu Magazynowego, który już dzisiaj nie istnieje. Powstała jednak w jego miejsce piękna współczesna kładka dla pieszych łącząca miasto ze znajdującą się dziś na wyspie Operą Nova. Biały Spichrz od 1975 roku należy do miejskiego Muzeum, a od 2009 roku znajdują się w nim bogate zbiory Muzeum Okręgowego. Na tej samej wyspie zobaczyć można jeszcze dodatkowe dwa dawne spichrze, z tym że pochodzące z XIX wieku.

Śluza miejska

Jest to kolejny warty zobaczenia zabytek. Śluza powstała specjalnie na potrzeby budowanego w latach 1908-1915 Kanału Bydgoskiego. Działa i pełni swoją funkcję do dziś. Jest to jednokomorowa śluza o klasycznej dokowej konstrukcji. Jej wymiary to 57,4 na 9,6 metra a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 3,33 metra w poziomie. Cykl śluzowania trwa około 20 minut.

Budynek Poczty Polskiej

W budynku tym poczta mieści się już od 1815 roku. Pierwsze wzmianki o poczcie królewskiej w Bydgoszczy pochodzą już jednak z I połowy XVIII wieku.

Wieża ciśnień

Niewątpliwie jest to jedna z tych pozycji, która w programie zwiedzania powinna znaleźć się obowiązkowo. Dziś ten powstały w 1900 roku obiekt należy do Muzeum Wodociągów. Podczas zwiedzania można obejrzeć tu liczne dokumenty, fotografie a także elementy wyposażenia niegdysiejszych łazienek oraz toalet. Można także zobaczyć odkryte podczas prac archeologicznych drewniane fragmenty pierwszych rur aż z XVI wieku. Muzeum jest historią lokalnych wodociągów oraz kanalizacji w pigułce. Na szczycie wieży odwiedzający mogą skorzystać z tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę całej okolicy. Wieża znajduje się w  parku im. Henryka Dąbrowskiego majestatycznie wznosząc się ponad wierzchołkami drzew. Można więc wizytę w niej połączyć z odpoczynkiem wśród zieleni.

Zabytkowy Kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, którymi może pochwalić się Bydgoszcz. Kościół o gotycko-renesansowej jednonawowej konstrukcji powstał między 1582 a 1618 rokiem. Kościół posiada pochodzący z XVII-XVIII wieku pokryty polichromią kasetonowy strop. Na uwagę zasługuje też obraz św. Stanisława Kostki namalowany przez Leona Wyczółkowskiego a także manieryczna alabastrowa płaskorzeźba pochodząca z 1595 roku oraz kraty barokowe pochodzące z XVII-XVIII wieku.

Ratusz

Bydgoszcz może pochwalić się urokliwym budynkiem ratusza. Choć na przestrzeni dziejów znajdowały się tu różne instytucje. Ratusz miejski mieści się tu od końca XIX wieku choć sam obiekt ma blisko 400 letnią historię. Jego budowa miała miejsce w latach 1644-1653. Pierwotnie mieściła się tu siedziba Kolegium dla synów okolicznych szlachciców oraz mieszczan z Bydgoszczy, Gdańska oraz Braniewa. Po zajęciu terenów przez Prusaków po I rozbiorze nastąpiła w 1780 roku kasata kierującego kolegium zakonu Jezuitów a w budynku ulokowano niemieckojęzyczne gimnazjum. Po 1878 roku gimnazjum przeniosło się do nowego gmachu a budynek przejęło miasto tworząc w nim oficjalny ratusz miejski. W 1994 – 1996 roku po wykonaniu gruntownych remontów elewacji oraz wnętrz obiekt zyskał nowy, odświeżony wygląd.

Budynek Dyrekcji Kolei Wschodnich

Obiekt powstał w 1888 roku według projektu i planu spółki Martin P. Gropius & Heino Schmieden. Posiada niezwykle urokliwe wykończenie w postaci efektownej elewacji, które inspirowały się niderlandzkim manieryzmem. Mury posiadają ceglastoczerwone lico ze starannie dopracowanymi detalami z jasnego piaskowca. Budynek pierwotnie mieścił siedzibę Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej. Przez długi czas budynek pełnił głównie funkcje administracyjne. W 2013 roku nieruchomość przejęło toruńskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tworząc w nim filialny wydział stomatologii. W tym samym roku rozpoczęły się też niezbędne prace remontowe w celu przystosowania obiektu na potrzeby uczelni. Obecnie do szkoły wyższej należy cały obiekt za wyjątkiem przychodni oraz 3 prywatnych lokali.

Kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju

Kościół jest jednym z trzech najstarszych budynków zabytkowych w Bydgoszczy. Jego historia sięga czasów jagiellońskich. Budowa kościoła zaczęła się około 1500 roku. Pierwotnie był drewniany, a po pożarze z roku 1545 świątynia została odbudowana, tym razem w formie murowanej. Nowy obiekt wzniesiono w stylu późnogotyckim. Jego budowa zakończyła się w roku 1557.

Ulica Długa

Jedna ze starszych ulic Starego Miasta będąca swojego rodzaju wizytówką miasta. Wzdłuż niej znajduje się wiele starych stylowych kamienic z przełomu XVII i XIX wieku. W niektórych z nich ulokowane są niewielkie muzea takie jak np Muzeum Mydła i Historii Brudu znajdujące się pod numerem 13-17. Spacerując tym traktem można niewątpliwie poczuć ducha i atmosferę dawnych wieków.

Ulica Cieszkowskiego

Bydgoszcz składa się z wielu urokliwych ulic i uliczek mających długą historię. Cieszkowskiego to jedna z nich. Spacerując nią można podziwiać i delektować się widokiem jej awangardową stylistykę. Jest tu wiele pięknych kamienic zwłaszcza z elementami secesyjnymi, neobarokowymi oraz neogotyckimi co razem tworzy ciekawą całość.

Makieta dawnego miasta Bydgoszcz

Ta ciekawa atrakcja znajduje się tuż przed wejściem do Spichrzy, będących częścią ekspozycji Muzeum Okręgowego. Już na pierwszy rzut oka bezbłędnie można rozpoznać nieistniejące już budynki jak stary ratusz czy ulokowany na Starym Rynku kościół Jezuitów. Na makiecie jest też nieduży romański kościółek pw. św. Idziego, trzy miejskie dawne bramy oraz miniatura bydgoskiego zamku, który uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego.

Hala Targowa

Znajdujący się tu budynek Hali Targowej powstał w 1904 roku. Jego autorami byli dwaj berlińscy architekci pracujący dla Boswau i Knauer GmbH. Obiekt wykonany jest w neogotycko-modernistycznym stylu a nad głównym wejściem widzimy dwie charakterystyczne wieżyczki a także herb miasta.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Kościół ten, mimo iż powstał około 100 lat temu także zalicza się do lokalnych zabytków. Ta największa świątynia, jaką może poszczycić się Bydgoszcz powstała w dwudziestoleciu międzywojennym pomiędzy 1925 a 1939 rokiem. Jest o monumentalna budowla o konstrukcji wzorowanej na rzymskim Panteonie. Budynek zaprojektował polski architekt Adam Ballenstaedt. Najbardziej imponującym elementem jest niewątpliwie neoklasycystyczna żelbetonowa kopuła mająca 40 metrów średnicy.

Stary Rynek

Rynek, który był najważniejszym placem targowym miasta Bydgoszcz w okresie średniowiecza, kiedy to wytyczano główne ulice. Pierwotnie otoczony był drewnianymi budynkami, z upływem czasu jednak była ona stopniowo zastępowana murowaną trwałą zabudową. Przy rynku znajdowały się między innymi kolegium jezuickie, które dziś funkcjonuje jako ratusz oraz zburzony przez Niemców w 1940 roku kościół Ignacego Loyoli. W czasie Drugiej Wojny Światowej i niemieckiej okupacji ginęli tu z rąk najeźdźców mieszkańcy miasta. Dla ich upamiętnienia na w miejscu tym postawiono Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Od północno-zachodniej strony przy narożniku Starego Rynku znajduje się opisany wcześniej XV-wieczny kościół św. Marcina i Mikołaja pełniący od 2004 roku funkcję katedry diecezji bydgoskiej.

Bydgoszcz to też muzea i inne atrakcje – co warto zobaczyć?

Gdy już sporządziliśmy listę historycznych miejsc wartych zobaczenia, pora na muzea i inne ciekawe atrakcje. Bydgoszcz posiada ich całkiem sporo. Warto wymienić w tym miejscu niektóre z nich.

Kanał Bydgoski

Tu imponująca jak na XVIII i XIX myśl hydrotechniczna. Stworzona i rozpoczęta za czasów Królestwa Polskiego i dopracowana po I rozbiorze w latach 1773-1774 za panowania Fryderyka II inwestycja do dziś robi ogromne wrażenie. Urokliwy teren sprzyja dziś spacerom. Jest to po dziś dzień jedna z najciekawszych turystycznych atrakcji, jakie Bydgoszcz ma do zaoferowania.

Wyspa Młyńska

Miejsce to jest zielonym sercem miasta. Enklawa ta znajduje się w ścisłym centrum. Jest to zielony teren pełny starych drzew oraz zadbanych trawników, gdzie można odpocząć i naładować akumulatory na którejś z wielu alejek oraz ławeczek. Atrakcyjności miejscu dodaje miły dla ucha szum spadającej wody. Na wyspie znajduje się kilka ciekawych atrakcji w tym muzea takie jak Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Mennica bydgoska, należące do Muzeum Okręgowego Zbiory Archeologiczne oraz muzeum Dom Leona Wyczółkowskiego.

Bydgoski Tramwaj Wodny

To jedna z ulubionych i cieszących się dużą popularnością wakacyjnych atrakcji turystycznych. Pływający po kanale Bydgoski Tramwaj Wodny to okazja podziwiania miasta Bydgoszcz z nieco innej perspektywy.

Exploseum

Jest to obiekt Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. Miejsce to, to jedna z największych industrialnych atrakcji w Bydgoszczy. Wkraczając do tego niezwykłego kompleksu trafiamy do zupełnie innego świata. Rozpoczęcie budowy obiektu miało miejsce jesienią 1939 roku po zajęciu terenów polskich przez niemieckich okupantów. Z czasem rozpoczęła się tu produkcja materiałów wybuchowych przede wszystkim na potrzeby niemieckiej armii. Przy budowie a potem produkcji pracowała około 40 tysięcy jeńców oraz robotników przymusowych z krajów całej Europy, z czego wielu przypłaciło to życiem. Łącznie obiekt liczy około 2 km tuneli podziemnych rozmieszczonych na różnych głębokościach. Po wojnie mimo rozmontowania większości obiektu przez Armię Czerwoną, sam budynek obecnego Exploseum został jednak zachowany. Zwiedzając go można być pod wrażeniem ogromu i rozmachu całej budowli.

Muzeum Wojsk Lądowych

Zwiedzając Bydgoszcz warto zaglądnąć też do lokalnego Muzeum Wojsk Lądowych. Choć temat pozornie wydaje się nie być jakoś szczególnie pociągający dla wielu osób, to tutejsza ekspozycja dla turystów  i wytworzony klimat tego miejsca zachęcają i potrafią zainteresować nawet tych, którzy z militariami mają niewiele lub nic wspólnego. Niewątpliwie więc miejsce to mile zaskakuje.

Muzeum Wodociągów

To pierwsze tego rodzaju muzeum w Polsce działa w Bydgoszczy na terenie Lasu Gdańskiego, tj ujęcia wody mieszczącego się przy ul. Gdańskiej 242 na osiedlu Leśnym. Tutaj znajduje się Zabytkowa Hala Pomp. Obejmuje ono także wspomnianą wcześniej wieżę ciśnień przy ul. Filareckiej 1 na Szwederowie. Powstanie placówki było możliwe dzięki realizacji unijnego projektu dotyczącego edukacji ekologicznej w oparciu o wspomniane zabytkowe obiekty.

Szlak TeH2O

Jest to typowo przemysłowy tematyczny szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła znajdujący się w Bydgoszczy. Łączy on w spójną całość historię aż piętnastu miejsc związanych z wodą rozlokowanych na terenie miasta. Historia każdego z nich nierozerwalnie łączy się z losami Bydgoszczan, indywidualnymi bądź całych ich grup, takich jak rzemieślnicy, przedsiębiorcy oraz społecznicy, którzy mieli bezsporny wkład w lokalny przemysł.

Myślęcinek z Ogrodem Zoologicznym

Jedna z najpopularniejszych zielonych atrakcji cieszących się niemalejącą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Obszar o niewątpliwych walorach rekreacyjno-sportowych, przyrodniczych ale i też dydaktycznych. Jest tu też niewielki Ogród Zoologiczny, dzięki czemu bez wątpienia miejsce to spodoba się wszystkim dzieciom.

Sielanka

Atrakcyjna i przyciągająca niezmiennie rzesze gości dzielnica, w której nie brakuje zieleni oraz ciekawej architektury w stylu willowym. Ta część miasta powstała na bazie koncepcji miasta-ogrodu i została powołana do istnienia początkiem XX wieku. Autorem tego projektu jest Joseph Stübben. Sama historia tego terenu sięga jednak już do połowy XIX wieku, kiedy miasto nabyło go mając na uwadze perspektywę jego przyszłej rozbudowy. Tworzenie koncepcji i planów trwało kilka dekad a ostateczny plan zatwierdzono w 1912 roku.

Teren znajduje się w samym centrum miasta i obejmuje około 10,5 ha powierzchni. Jego granicę wyznaczają ulice Markwarta, Ossolińskich i Paderewskiego. Dzielnica ta zdecydowanie wyróżnia się pod względem architektonicznym od sąsiednich terenów ze względu na całkowicie odmienną aranżację przestrzeni. W odróżnieniu od innych dzielnic opiera się ona bowiem na luźnej, lekkiej i niskiej zabudowie ze znaczącym udziałem zieleni. W centrum Sielanki znajduje się osiedlowy skwer, obecnie będący placem Mariana Turwida. Aktualny swój wygląd ten zielony teren uzyskał w 2001 roku.

Przystań Bydgoszcz

Wśród licznych atrakcji turystycznych jest także i ta. Obiekt młody i nowy, gdyż powstały dopiero w 2012 roku. Zaprojektowała go Autorska Pracownia Architektoniczna Rokiccy nadając mu oryginalny i charakterystyczny wygląd, który zyskał uznanie wśród licznych znawców architektury oraz wiele nagród uważanych za prestiżowe. Dzięki temu Bydgoszcz oraz sama Wyspa Młyńska zyskały kolejną atrakcję. Przystań zachwyca niebanalną nowoczesną architekturą, która jednocześnie cechuje się wielofunkcyjnością. W obiekcie mieszczą się 22 pokoje noclegowe przewidziane dla zawijających tu rzecznych żeglarzy. Jest tu także nowoczesna sala konferencyjna, sauna oraz wypożyczalnia kajaków.

Wenecja Bydgoska

Pojęciem tym określa się ciągnące się wzdłuż Młynówki zabudowania na Starym Mieście. Miejsce to ma niewątpliwie swój urok. Jest idealne na wieczorny spacer lub weekendowe spotkanie w kawiarni klub restauracji, których mieści się tu całkiem sporo.

Hotel „Pod Orłem”

Jeśli potrzebujesz noclegu i bazy wypadkowej na kilkudniowe zwiedzanie to dobrze trafiłeś. Ten pochodzący z przełomu XIX i XX wieku hotel jest jedną z największych okolicznych atrakcji. Mieści się w niezwykle bogato zdobionej kamienicy zwieńczonej skrzydłami orła. Budynek zaprojektował słynny bydgoski architekt Józef Święcicki.

Europejskie Centrum Pieniądza

Coś dla fanów szeroko rozumianego monetaryzmu i pieniędzy. Oto zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku budynek w klasycyzującym stylu z późnego baroku. Stoi prawdopodobnie w  miejscu dawnej mennicy. Do 1996 roku pełnił funkcję mieszkalną z przeznaczeniem na lokale dla pracowników administracyjnych miejskich młynów. W 1945 roku przeszedł na Skarb Państwa a w latach 90. XX wieku przejęło go miasto Bydgoszcz. Po gruntownym remoncie w 2009 trafił pod Zarząd Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskie­go w celu stworzenia tu Europejskiego Centrum Pieniądza.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

Mieści się w dawnym budynku Młynów Camphausa usytuowanym na południowym wschodzie Wyspy Młyńskiej. Obiekt powstał w 1861 roku. Po 1945 roku przeszedł na Skarb Państwa, jedna pozostając do 1974 w dzierżawie Państwowych Zakładów Zbożowych. Od roku 1970 znajdował się w wieczystym użytkowaniu a w latach 90. XX wieku w 1997 roku został przekazany Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Z uwagi na zły stan techniczny mieściły się tu tylko sezonowe wystawy. Po remoncie otwarto w obiekcie Galerię Sztuki Nowoczesnej, która jest jedną z największych lokalnych atrakcji.

Dzielnica Muzyczna

Bydgoszcz to miasto wielu atrakcji. Jedną z nich jest na pewno Dzielnica Muzyczna. Są to rozległe malownicze zielone tereny usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów kulturalnych, tworząc z nimi integralną, spójną całość. Centralny punkt dzielnicy to urokliwy Park im. Jana Kochanowskiego, w którym można podziwiać rzeźby wielu wybitnych kompozytorów takich jak Chopin, Moniuszko, Paderewski, Wieniawski oraz Bacewicz. Mieści się tu też plac zabaw dla najmłodszych. Ten wypełniony wieloma gatunkami drzew i krzewów park to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców oraz przyjezdnych.

Galeria Miejska BWA

Bydgoszcz posiada imponującą Galerię Miejską. Jest to największy poświęcony sztuce obiekt w całym mieście. Sama instytucja działa od 1949 roku, a obecna jej siedziba powstała w roku 1970. Na dwóch bliźniaczych piętrach do dyspozycji wystawiających swoje dzieła są obszerne przestrzenie. Na każdym piętrze jest duża sala o powierzchni 364 m2 oraz licząca 61 m2 kameralna mniejsza sala. Na parterze znajduje się sala multimedialna o powierzchni 118 m2.

Ogród botaniczny

Bydgoszcz ma swój własny ogród botaniczny, gdzie można podziwiać wiele gatunków roślin. Jest to też miejsce, w którym można się ukryć przed zgiełkiem i hałasem ulicznym. Na terenie tego najstarszego ogrodu w mieście znajdują się liczne stawy, a w nich rzadkie unikalne rośliny. Wejście na teren ogrodu znajduje się przy ulicy J. Niemcewicza i Powstańców Wielkopolskich.

Rzeźby, pomniki i fontanny

Bydgoszcz jest miastem wielu unikalnych i oryginalnych fontann,  rzeźb oraz pomników. Upiększają one miasto, warto więc też przejść ich szlakiem i zobaczyć przynajmniej niektóre z nich.

Łuczniczka

Pierwszym z nich jest posąg „Łuczniczka” stojący dziś w parku im. Jana Kochanowskiego naprzeciwko Teatru Polskiego. Pierwotnie stał na placu Teatralnym. Rzeźba przedstawia 175 cm piękną sportsmenkę i jest autorstwa berlińskiego artysty Ferdynanda Lepckego.

„Przechodzący przez rzekę”

To druga z oryginalnych rzeźb, którymi może poszczycić się Bydgoszcz. Pomnik pojawił się w mieście 1 maja 2004 jako upamiętnienie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Autorem rzeźby jest Jerzy Kędziora. Tym co niezwykłe jest fakt, że rzeźbę umieszczono na linie rozpiętej pomiędzy brzegami rzeki Brdy.

Fontanna Potop

Jeśli odwiedzając Bydgoszcz znajdziesz się blisko Parku im. Kazimierza wielkiego zajrzyj koniecznie na znajdującą się w nim monumentalną fontannę „Potop”. Ten imponujący wodotrysk stoi tu od 1904 roku. Wykonany z czerwonego piaskowca duży basen zawiera kompozycję, która jednoznacznie nawiązuje do biblijnego potopu.

Fontanna Muzyczna

Inna interesująca fontanna znajduje się w dzielnicy muzycznej. To stosunkowo nowa atrakcja. Po modernizacji w 2014 roku posiada sterowane elektronicznie dysze, które wyrzucają wodę w rytm muzyki. Wieczorami w wybrane dni można oglądać tu ciekawe wodno-muzyczno-świetlne spektakle.

Aleja Autografów

Ulica Długa jest miejscem, gdzie można podziwiać Aleję Autografów z tablicami pamiątkowymi poświęconymi osobistościom wybitnym, które zostały wyróżnione tytułem ambasadora miasta. Tablice mają formę płaskorzeźb z własnoręcznymi podpisami uhonorowanych osób. Dzięki temu pamięć o nich trafia nie tylko do miejskich kronik, ale trwale zapisuje się w dziejach miasta.

Monument Kazimierza Wielkiego

Pomnik Kazimierza III Wielkiego, to monument upamiętniający 660 rocznicę nadania miastu Bydgoszcz praw miejskich wpisał się już na trwałe w wizerunek miasta. Ważąca 3 tony rzeźba przedstawiająca władcę na koniu przewieziona została przewieziona z pracowni odlewniczej i stanęła w miejscu dawnych murów obronnych przy ulicy Pod Blankami w dniu 10 stycznia 2006 roku.

Św. Jan Nepomucen

Pomnik św. Jana Nepomucena stoi z kolei nieopodal bydgoskiej katedry. Rzeźbę ustawiono tu w XVIII wieku i miała ona za zadanie chronić miasto przed powodziami.

Na tym kończymy naszą wycieczkę szlakiem głównych atrakcji w tym urokliwym historycznym mieście. Bydgoszcz jest miastem, w którym na pewno nikt nie będzie narzekał na nudę. Ogromna ilość atrakcji, zarówno tych dawnych, zabytkowych jak i współczesnych sprawia, że jest w czym wybierać. Ostateczna lista miejsc do zwiedzania zależy od indywidualnych upodobań, a także tego, jak długi pobyt w mieście planujemy i tempa, w jakim chcemy przemierzyć miasto poznając jego tajemnice. Nie warto jednak chyba się spieszyć, żeby w jak najkrótszym czasie „odhaczyć” jak najwięcej pozycji na liście zwiedzania, gdyż wtedy ucieknie nam to, co najważniejsze – czyli klimat i niepowtarzalną atmosferą, jaka tu panuje.