Niebezpieczne skrzyżowanie w Bydgoszczy doczeka się przebudowy i nowej sygnalizacji świetlnej

W drugiej połowie marca ogłoszono przetarg na przebudowę skrzyżowania przy ulicach Opławiec i Koronowskiej. Zarząd zaplanował tam dodatkowo sygnalizację świetlną, żeby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i zapobiegać wypadkom.

Poprawia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu przy Koronowskiej

Mieszkańcy Bydgoszczy doskonale znają skrzyżowanie ulicy Opławiec z Koronowską – to miejsce przecięcia drogi kierującej się do centrum miasta z wylotówką na trasę ekspresową. W związku z tym to bardzo często uczęszczany punkt, na którym dochodzi niestety do wielu nieszczęśliwych wypadków. Skrzyżowanie jest pozostałością po drodze krajowej nr 25, które obecnie jest częścią obwodnicy bydgoskiej. Z trasy korzystają zarówno kierowcy dojeżdżający do węzła w Tryszczynie, osoby jadące w stronę działek nad Zalewem Koronowskim, jak i okoliczni mieszkańcy (m.in. z Opławca, Smukały i Janowa) udający się do centrum Bydgoszczy. 

Samochody jadące do miasta są długo niewidoczne i wyłaniają się za skrętu, co daje bardzo mało czasu na reakcję i ewentualne zahamowanie. Zła widoczność dotyczy nie tylko kierowców osobowych, ale także autobusu linii 58, kursujących do Opławca. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej motywuje chęć przebudowania skrzyżowania właśnie względami bezpieczeństwa. Przedstawiciele wyjaśniają, że nietypowa geometria ulic oraz częste przekraczanie dopuszczalnej prędkości skutkuje licznymi kolizjami i wypadkami. 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg

Rzecznik drogowców – Tomasz Okoński – poinformował media, że wraz z przebudową drogi w planach jest także wstawienie sygnalizacji świetlnej. To odpowiedź na liczne postulaty ze strony mieszkańców. Firma, która wygra ogłoszony przetarg, będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu oraz wykonać wszystkie niezbędne prace. Po przebudowie zmieni się promień sprzętu i będzie dostosowany do obowiązujących norm. Firma będzie musiała przesunąć przystanek autobusowy oraz przejście dla pieszych. Na oferty ZDMiKP oczekuje do 6 kwietnia, dlatego prawdopodobnie skrzyżowanie będzie przebudowane jeszcze w tym roku.