murale-bydgoszcz

Bydgoszcz udekorowany barwnymi eko-muralami

Bydgoskie budynki są coraz dalsze od nudnej szarości i jednokolorowych ścian. A wszystko za sprawą pięknych murali, które ostatnio zaczęły pojawiać się w różnych częściach miasta. Powodem jest konkurs na najlepszy mural o tematyce edukacyjno-ekologicznej.

Kilka dni temu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, którego myślą przewodnią było stworzenie koncepcji na najlepszy mural ekologiczny. Laureatem konkursu został Marcin Czaja z Krakowa, którego malowidło ma powstać najpóźniej do 15 października. Mural pojawi się przy ul. Nowowiejskiego 1 i będzie ozdabiał ścianę szczytową znajdującego się tam wieżowca.

Malowidło będzie powstawać wyłącznie przy użyciu farb ekologicznych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Stworzone na bazie fotokatalitycznych farb mineralnych będą oczyszczać powietrze ze szkodliwych gazów, jakie unoszą się w powietrzu m.in. takich jak tlenek azotu. Już jeden metr kwadratowy takiej farby anty-smogowej jest w stanie wchłonąć jednego dnia 0,44 g tlenku azotu. A więc tyle samo co jedno dorosłe drzewo.

Malowidło pokryje powierzchnię 374 m2, co jest równoznaczne z posadzeniem 374 drzew. Jest to znaczna ilość tlenku azotu wchłanianego każdego dnia. A jak wiadomo, tlenek azotu należy do bardzo toksycznych substancji.

Zwycięzca konkursu Marcin Czaja stworzył nie tylko samą koncepcję muralu, ale również będzie jego wykonawcą. Na ukończenie swojego ekologicznego dzieła będzie miał czas do 15 października.

Ponadto, z okazji konkursu edukacyjno-ekologicznego miasto udekorowano również kilkoma dodatkowymi muralami. Pierwszy z nich to obraz ścienny przedstawiający jedną z najsłynniejszych grup rockowych wszechczasów – zespół Pink Floyd. Można go podziwiać na ścianie kamienicy w Glinkach przy ul. Cmentarnej 5. Natomiast drugi mural przedstawia Wiedźmina – zabójcę potworów i nawiązuje do popularnej animacji, którą można oglądać na Netflixie. Malowidło ozdabia kamienicę przy ul. Chwytowo.