orkan-eunice

Komunikat IMGW: Orkan Eunice w Polsce. Ogłoszono najwyższy stopień ostrzeżeń

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, że w sobotę kraj nawiedzą podmuchy porywistego wiatru o sile umiarkowanego huraganu. Według IMGW na Wybrzeżu wiatr osiągnie prędkość 130-140 km/h, a największe podmuchy na lądzie mają pojawić się w województwie kujawsko-pomorskim.

Po zażegnaniu czwartkowego niżu o nazwie Dudley, który dokonał licznych zniszczeń na terenie całego kraju, nad Polskę nadciąga kolejny niż, który w sobotę ma objąć większość obszarów w naszym kraju. 18 lutego niż Eunice zawisnął nad Wyspami Brytyjskimi, skąd zaczął przemieszczać się w kierunku wschodnim – coraz bardziej zbliżając się w polskie rejony.

Prędkość wiatru w różnych regionach Polski

Jak donoszą Polscy Łowcy Burz, szczytu huraganowej pogody należy spodziewać się w sobotę. W tym dniu wiatr może osiągać prędkość nawet do 140 km/h.

Przewidywane prędkości wiatru w poszczególnych obszarach Polski:

  • Wybrzeże Polski – 130-140 km/h
  • Polska Centralna – 90-110 km/h
  • Polska Północna – 110-120 km/h
  • Polska Południowa – 70-90 km/h

Silne podmuchy wiatru zaczęły dawać o sobie znać już w piątek wieczorem – ze średnią prędkością 35 km/h i porywami do 80 km/h. Zapowiadane są również lokalne burze i opady deszczu. IMGW informuje, że najwyższy stan ostrzeżeń potrwa do godz. 19:00 w sobotę. Jednak w przypadku nieoczekiwanego pogorszenia pogody obowiązujący stan nadal będzie się utrzymywać.

Przeczytaj też, jaki nowy lokator pojawił się w bydgoskim zoo.