wyspa-mlynska

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska to przestrzenne serce Bydgoszczy. Pełni rolę zielonej enklawy w samym środku tętniącego życiem miasta, zamieszkałego przez prawie 360 000 mieszkańców. Warto zaznaczyć, że Wyspa Młyńska nie została jeszcze zajęta przez naszą nowoczesną cywilizację. Tutaj w dalszym ciągu istnieją parkowe alejki otoczone różnymi starymi drzewami, w tym kasztanami i lipami.

Jeżeli szukamy dobrego miejsca na spacery w Bydgoszczy, to możemy być pewni, że rozległe trawniki, alejki z ławkami i szum wzburzonej wody na Wyspie Młyńskiej zapewnią nam niepowtarzalny relaks i zdrowotną przechadzkę pośród bujnej flory.

Prześliczne kamienice i rejs po kanale bydgoskim

Ze Starego Miasta wpływa tutaj szybka i niespokojna Brda-Młynówka, podążając wzdłuż murów bydgoskiej Wenecji – nazwanej tak ze względu na niezliczone malownicze bloki starych kamienic. Po drugiej stronie znajduje się potężny kanał główny Górnej Brdy, a także zarysy bydgoskiej katedry i Nowej Opery. A za katedrą znajduje się Stare Miasto – główny plac Bydgoszczy.

Pomiędzy dwiema rzekami mieści się długi nasyp z gęstymi rzędami starych drzew, który łączy Wyspę Młyńską ze światem współczesnym za pomocą Mostu Solidarności na ulicy Marszałka Focha.

Kolebka bydgoskiej historii przemysłowej

Wśród zielonych terenów Wyspy Młyńskiej znajdują się również prześliczne domki. Chatki te są chaotycznie porozrzucane na całym obszarze. I prawie każda z nich reprezentuje interesujące miejsca z zamierzchłej przeszłości. To właśnie te domki tworzą specyficzny charakter i nastrój na wyspie. Są tutaj stare młyny, magazyny zbożowe, spichlerze, stodoły itd. Wszystkie te obiekty tworzą niesamowity, historyczny krajobraz przemysłowy.

Jeżeli zdecydujemy się na odwiedzenie Wyspy Młyńskiej i przekroczenie jej granicy, przechodząc przez most na ul. Niedźwiedziej od strony Starego Miasta albo przez nasyp od strony ul. Marszałka Focha, będziemy mieć wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie.

Faktem jest, że Wyspa Młyńska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bydgoszczy, szczególnie w ostatnim czasie. Powodem tego jest niedawna rewitalizacja całego obiektu. Współczesny projekt rewitalizacji obejmował nowocześnie zorganizowane muzea, punkty gastronomiczne, transport wodny, tereny rekreacyjne na wolnym powietrzu, plac zabaw, a także nowoczesne kładki dla pieszych. Warto dodać, że kładki te łączą wyspę z innymi centralnymi częściami Bydgoszczy.