Spór o śmieci między Bydgoszczą, a Toruniem

Jeszcze w tym miesiącu odbędą się mediacje mające pomóc w rozstrzygnięciu sporu pomiędzy miastem Bydgoszcz, a Toruniem. Mediacje zostały zaplanowane na dzień 28 grudnia 2022 roku. Zostały zlecone przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego i mają pomóc w dogadaniu się Prezydenta Miasta Bydgoszcz z Prezydentem Miasta Toruń.

Spór dotyczy śmieci, które trafiają do spalarni znajdującej się w Bydgoszczy. Spalarnia jest prowadzona przez spółkę ProNatura. Spalarnia została utworzona w 2009 roku na podstawie porozumienia tych dwóch miast. Na realizację tego celu pozyskano bezzwrotne dofinansowanie. To do tego miejsca trafiają śmieci z Bydgoszczy, Torunia, a także licznych miejscowości w regionie.

Prezydent Bydgoszczy poinformował Prezydenta Torunia o wypowiedzeniu zawartego przed laty porozumienia i zaproponował nowe. Toruń nie zgodził się na akceptację nowych warunków. Jeśli nowe warunki nie zostaną zaakceptowane, śmieci z Torunia nie będą mogły być przyjmowane. W sporze chodzi oczywiście o pieniądze. Na bieżąco będziemy informować o rozwoju sprawy.