Apel dotyczący podpaleń w lasach i wysokie zagrożenie pożarowe

W ostatnich dniach możemy zaobserwować niepokojące zjawisko podpaleń na obszarze leśnym należącym do Nadleśnictwa Cierpiszewo, w pobliżu Torunia. Z nieznanych przyczyn sprawca lub grupa sprawców doprowadza do kilku pożarów dziennie. W związku z tym bardzo prosimy o przekazywanie wszelkich informacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji – apeluje Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Współpracujemy z odpowiednimi służbami, które mają na celu wykrycie osób odpowiedzialnych za te podpalenia.

Obecnie w naszych regionalnych lasach panuje niebezpieczne zagrożenie pożarowe. Przyczyną są utrzymujące się wysokie temperatury powietrza, które choć cieszą z uwagi na zbliżające się lato i wakacje, niestety również wpływają na obniżenie wilgotności względnej powietrza oraz krytycznie niską wilgotność ściółki leśnej. W związku z tym, leśnicy dwa razy dziennie, o godzinie 9:00 i 13:00, dokonują pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej, aby określić tzw. stopień zagrożenia pożarowego lasów – to istotny wskaźnik dla naszego bezpieczeństwa.

Niemniej jednak, od kilku tygodni wspomniany wskaźnik utrzymuje się na najwyższym poziomie, co oznacza duże zagrożenie pożarowe w lasach. W nadchodzących dniach meteorolodzy prognozują niewielkie opady deszczu, co daje nadzieję na poprawę sytuacji, zwłaszcza w niektórych nadleśnictwach. Miejmy nadzieję, że dzięki temu zagrożenie pożarowe zostanie zmniejszone.