Ćwiczenia NATO w Bydgoszczy: współpraca ponad 2000 oficerów z 43 krajów

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy odbywają się trzytygodniowe manewry, które mają na celu rozwijanie współpracy interoperacyjności bojowej. Bierze w nich udział aż 2100 oficerów z 43 państw, co pokazuje potencjał możliwości obronnych oraz nowoczesne technologie. Wojskowi podkreślają, że testują rozwiązania oparte między innymi na sztucznej inteligencji.

Do ośrodka Joint Force Training Center (JFTC) przy ulicy Szubińskiej 2 w Bydgoszczy przybyło ponad 2100 uczestników szkolenia, w tym żołnierze, przedstawiciele przemysłu wojskowego oraz naukowcy ze świata akademickiego. Reprezentują oni aż 43 kraje, w tym 31 państw członkowskich NATO, jak również partnerów spoza struktur Sojuszu, takich jak Ukraina.

Dziennikarze zostali zaproszeni na teren bazy, aby mogli relacjonować przebieg ćwiczeń i obserwować sposób ich realizacji. Przed wejściem każda osoba przechodziła dokładną kontrolę bezpieczeństwa. Ze względu na ochronę poufnych informacji, nie było możliwości wnoszenia na teren ćwiczeń smartfonów z dostępem do Internetu. To pokazuje ścisłą kontrolę oraz dbałość o bezpieczeństwo danych podczas tak ważnego wydarzenia.