Inspirujące warsztaty dla uczniów licealnych z zakresu patologii w Szpitalu Jurasza

Uczniowie liceów z Bydgoszczy mieli okazję na chwilę przenieść się do świata mikroskopów i badań tkanek podczas inspirujących warsztatów „Tajemnice tkanek człowieka okiem patologa”. Warsztaty te odbyły się w szpitalu im. Jurasza dzięki współpracy Katedry Patomorfologii Klinicznej Collegium Medicum UMK oraz Zakładu Patomorfologii Klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1.

W tegorocznej, czwartej już edycji wydarzenia uczestniczyli uczniowie z sześciu bydgoskich liceów: I LO, III LO, V LO, VI LO, IX LO, Liceum Salezjańskiego oraz IV LO z Torunia. W trakcie dwóch tygodni (od 12 do 22 czerwca) każdego dnia grupy te miały okazję przyjrzeć się pracy patomorfologa, diagnosty laboratoryjnego i biotechnologa od podszewki.

Program warsztatów obejmował część wykładową oraz ćwiczeniową. Ta druga część była szczególnie interesująca dla młodzieży, gdyż mieli możliwość zwiedzenia laboratoriów oraz poznania całej procedury diagnozowania nowotworu, jak opowiada Daria Piątkowska z Katedry Patomorfologii Klinicznej CM UMK. Warto dodać, że w poprzednich edycjach warsztatów udział brali jedynie uczniowie z bydgoskich szkół. W tym roku jednak, organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę wydarzenia, zapraszając również uczniów z liceów spoza Bydgoszczy, co zaowocowało obecnością IV LO z Torunia.