Bydgoski Port Lotniczy w oczekiwaniu na nowy system ILS kategorii II

Bydgoski port lotniczy ma na celu ulepszanie swojej infrastruktury poprzez wprowadzenie nowego systemu ILS klasy II. Ten zaawansowany system będzie miał zdolność naprowadzania samolotów do bezpiecznego lądowania, nawet gdy warunki atmosferyczne są niekorzystne. Mimo że przetarg na wykonawcę tego projektu miał zostać zakończony w styczniu bieżącego roku, do chwili obecnej nie wybrano jeszcze odpowiedniej firmy.

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz im. Paderewskiego, Mateusz Dul, potwierdza, że proces przetargowy nadal jest otwarty i nie podjęto jeszcze decyzji. W związku z tym zwróciliśmy się z pytaniem o obecny stan realizacji projektu do kompetentnej instytucji.

Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej jest odpowiedzialna za prowadzenie tego przetargu. Zgodnie z ich informacjami, ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i uruchomienie instalacji radionawigacyjnej ILS/DME w obrębie Portu Lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo zostało opublikowane pod koniec 2022 roku. Ogłoszenie obejmowało również stworzenie niezbędnej infrastruktury technicznej dla głównego toru podejścia do lądowania. Oferty na ten projekt mają być rozpatrywane od 19 stycznia przyszłego roku.