Etyka konsumpcji "zero waste" na fali. Polacy coraz częściej wybierają second handy

Ekologiczna świadomość, moda i przede wszystkim korzystne ceny – właśnie takie są cechy charakteryzujące rosnącą popularność zasady „zero waste” wśród Polaków. W praktyce oznacza to dążenie do ochrony zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję i konsumpcję, a także ponowne wykorzystanie produktów już raz używanych. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnącym zainteresowaniu zakupami w sklepach second hand, gdzie można natknąć się na prawdziwe perełki modowe w atrakcyjnie niskich cenach. Co więcej, wiele z tych ubrań jest w tak dobrym stanie, że niepoznakiem może udawać nowe.

Badanie przeprowadzone przez Less Group w ubiegłym roku ujawniło, że blisko 70% Polaków korzysta z oferty second handów. Co więcej, połowa badanych przyznała, że odwiedza tego typu sklepy co najmniej raz lub kilka razy w miesiącu.

Wśród miłośników lumpeksów znaczący udział mają również młode osoby, do 25 roku życia. Co czwarty respondent przyznał, że korzysta z second handów nie z przyczyn finansowych, ale ze względu na różnorodność dostępnego asortymentu. Badani podkreślali również, że to właśnie tam, a nie w galeriach handlowych można znaleźć unikalne „perełki”, a nawet pojedyncze sztuki z kolekcji renomowanych i drogich marek – wszystko to za niewielkie pieniądze. A gdzie warto udać się na „lumpy” w Bydgoszczy? O tym już za chwilę!