Lato w mieście – Bydgoszcz i jej atrakcje

Letnia pora to idealny czas na dalekie podróże, jednak wielu z nas decyduje się na krótkotrwałe wyprawy do miast i ich bliskiego otoczenia. Te krótkie wycieczki często potrafią dostarczyć równie wiele emocji i odkryć co te długodystansowe.

Pierwszym punktem naszej miejskiej trasy będzie Bydgoszcz – miasto, które według turystów przechodzi prawdziwą metamorfozę i staje się coraz piękniejsze. Miasto, będące stolicą województwa kujawsko-pomorskiego, szczególnie doceniane jest za umiejętne wykorzystanie swojego położenia nad rzekami Brdą i Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim, który stanowi nieodłączną część miejskiego krajobrazu. Warto wspomnieć również o osiedlu Stary Fordon, które znajduje się na wschodnich obrzeżach miasta i powoli odzyskuje swój dawny blask.

Niewątpliwe atrakcje Bydgoszczy to zarówno odwiedzenie Kanału Bydgoskiego jak i zwiedzenie muzeum poświęconego tej historycznej drodze wodnej. Ta malownicza trasa nadwodna ma łącznie ponad 24,7 kilometrów długości i ciągnie się aż do Nakła nad Notecią.

Tomasz Izajasz, nauczyciel historii oraz kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego zlokalizowanego przy ulicy Staroszkolnej 10 na osiedlu Okole, podkreśla, że wielu turystów przybywa do Bydgoszczy specjalnie, aby zobaczyć stary Kanał Bydgoski i zwiedzić jego muzeum.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaków (usługa jest bezpłatna) i popłynąć starą trasą kanału między śluzami przy ulicy Wrocławskiej a Czarną Drogą. Na bardziej wytrwałych czeka kolejna śluza przy ulicy Bronikowskiego, jednak dostanie się tam wymaga przeniesienia sprzętu wzdłuż śluzy przy Czarnej Drodze. Niestety urządzenia hydrologiczne znajdujące się w tym miejscu są obecnie wyłączone z użytkowania.