Stopka – kulinarny i historyczny skarb niedaleko Bydgoszczy

Zlokalizowana w pobliżu Bydgoszczy, na trasie prowadzącej do Koronowa, znajduje się urokliwa miejscowość o nazwie Stopka. Zachwycająca od pierwszego wejrzenia, daje nam możliwość podziwiania z daleka tak atrakcyjnych miejsc jak skansen oraz restauracji ze specjałami serwowanymi prosto z grilla, z wyśmienitym czerwonym sosem czosnkowym. To miejsce, w którym możemy odkrywać historię ostatnich dekad XIX wieku. A my mieliśmy okazję to sprawdzić!

Malownicza osada Stopka to część województwa kujawsko-pomorskiego, leżąca w powiecie bydgoskim i gminie Koronowo. Do roku 1998 przynależała do województwa bydgoskiego. Dzisiaj zamieszkuje ją kilkaset osób, a jej charakterystycznym elementem krajobrazu jest imponujący skansen, widoczny już z daleka dla osób zmierzających w stronę Koronowa.

Rożen-Skansen Stopka, jak przystało na tak unikalne miejsce, ma swoją własną historię. Jego początki sięgają lat 90-tych XX wieku. Początkowo składał się tylko z jednoizbowej sali z klepiskiem, funkcjonującej jako sezonowy punkt gastronomiczny. Wraz z biegiem czasu jednak, punkt ten zaczął nabierać rozpędu i rozwijać się. Zaczęto zgromadzać stare maszyny i urządzenia rolnicze pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

Dzisiaj, na obszarze otaczającym drewniany budynek skansenu, znajduje się otwarte muzeum oraz restauracja serwująca dania prosto z rożna. Przyjemność smakowania dań na świeżym powietrzu zapewnia taras widokowy oraz ogród pełen stolików.