Złodziejska para z Szczecina zatrzymana w Bydgoszczy po serii oszustw wykorzystujących system "Blik"

Funkcjonariusze bydgoskiego Śródmieścia zatrzymali dwójkę złodziei ze Szczecina, którzy stali za wieloma przestępstwami polegającymi na wykorzystaniu popularnej metody płatności – „Blika”. Sąd zadecydował o aresztowaniu obu oszustów na okres trzech miesięcy.

Policjanci obsługujący Śródmieście otrzymywali liczne zgłoszenia o oszustwach związanych z systemem „Blik”. Złodzieje przejmowali kontrolę nad kontami użytkowników na platformach społecznościowych, po czym rozsyłali poprzez komunikatory wiadomości z prośbą o wygenerowanie kodu „Blik”. W wiadomościach często zawarto opisy pilnych i naglących sytuacji. Kolejnym krokiem było wykorzystanie zdobytych kodów przez tak zwanych „odbieraków” do natychmiastowego wypłacania pieniędzy z bankomatów – informuje komisarz Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Funkcjonariusze ustalili wizerunki sprawców, do których należały kobieta i mężczyzna. Obie osoby regularnie zmieniały swoje wyglądy w celu uniknięcia wykrycia: kobieta często farbowała włosy i nosiła peruki. Pomimo jednak tych prób zamaskowania, policjant prowadzący sprawę nie dał się nabrać – podkreśla Kowalska. Podczas dnia wolnego od służby, w ubiegłe wtorkowe popołudnie (22 sierpnia), funkcjonariusz rozpoznał jednego ze sprawców na ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Mężczyzna znajdował się blisko bankomatu i wyraźnie dawał wyraz swojemu zdenerwowaniu.