Zmiany w infrastrukturze kolejowej Bydgoszczy

Bydgoszcz, a dokładniej dzielnica Fordon, ma zyskać nowy przystanek kolejowy. Równolegle stacja Bydgoszcz Zachód ma zostać udogodniona dla podróżnych. Wszystko za sprawą przeprowadzanych przez PKP S.A. prac, które mają na celu poprawę komfortu podczas podróży. Agnieszka Jurewicz, reprezentantka spółki, zapowiedziała, że modernizowany dworzec Bydgoszcz Zachód, położony na skrzyżowaniu ulic Mińskiej i Flisackiej będzie gotowy jeszcze podczas bieżących wakacji. Obiecane są wyżej położone perony, nowoczesne wiaty, ławki oraz stojaki na rowery.

Z drugiej strony, Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A. poinformował o przetargu ogłoszonym przez Polskie Linie Kolejowe. Dotyczy on projektowania i budowy tzw. „mijanki” Bydgoszcz Fordon na linii nr 209 Kowalewo Pomorskie – Bydgoszcz Wschód. Poprawa układu torowego na przystanku Bydgoszcz Fordon ma na celu zwiększenie przepustowości linii, co umożliwi obsługę większej liczby pociągów. Planowane jest także udogodnienie dostępu do peronów dla osób o ograniczonej mobilności. Peron numer 2 zostanie przeniesiony bliżej osiedla Bajka, co zdecydowanie usprawni korzystanie z kolei przez mieszkańców tej części miasta. Dodatkowo planowane jest utworzenie nowego przystanku noszącego roboczą nazwę Bydgoszcz Stary Fordon. Prace mają się zakończyć w 2026 roku.

Modernizacja dworca Bydgoszcz-Zachód, skąd odjeżdżają pociągi m.in do Nakła i Piły ma kosztować 4,5 miliona złotych. Środki finansowe pochodzą z Rządowego Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych.