Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa korzysta z energii odnawialnej dzięki panelom fotowoltaicznym

Panele fotowoltaiczne, które były instalowane na dachach budynków Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na początku tego roku, są już w pełni funkcjonalne. BSM nie jest jedyną spółdzielnią mieszkalną w Bydgoszczy, która postawiła na zielone technologie w produkcji energii. „Zakończyliśmy montaż fotowoltaicznych paneli na wszystkich naszych budynkach już w kwietniu. Na chwilę obecną wszystkie 78 bloków mieszkalnych, które zaangażowane są w ten projekt, posiadają dwukierunkowe liczniki. Po uregulowaniu wszystkich formalności z Eneą, zaczęliśmy korzystać z wytworzonej przez nas energii” – powiedział Tadeusz Stańczak, prezes zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dla „Expressu Bydgoskiego”.

Ten projekt budowy instalacji fotowoltaicznych jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Wysokość dofinansowania to 662 tysiące złotych, co stanowi ponad 30% kosztów całkowitych inwestycji. Każda instalacja o mocy 6,4 kW umiejscowiona zostanie na dachu bloku mieszkalnego na jednym z pięciu osiedli: Błonie (12 budynków), Śródmieście (9 budynków), Szwederowo (19 budynków), Wzgórze Wolności (30 budynków) oraz Górzyskowo (8 budynków).

„W przypadku wysokich budynków, energię produkowaną przez panele wykorzystują silniki napędzające windy osobowe. Na prośbę mieszkańców zainstalowaliśmy również panele na jednym niższym budynku bez windy jako eksperyment. Tutaj efekty nie są od razu tak widoczne jak w przypadku budynków z windami – energia jest wykorzystywana do oświetlenia wejść do klatek schodowych. Zastanawiamy się nad tym, jak rozszerzyć tę praktykę” – dodaje prezes zarządu BSM.